
V sklopu UEFA Study Group Scheme, kjer se s pomočjo evropske nogometne zveze vrši izmenjava znanja in mnenj na štirih različnih področjih, na področju Grassroots, na področju izobraževanja in usposabljanja trenerjev, na področju mladinskega nogometa in na področju ženskega nogometa se je od 26. do 29. marca na obisku v Tel Avivu in Jeruzalemu mudila tudi slovenska delegacija, ki so jo sestavljali Grassroots vodje Medobčinskih nogometnih zvez in odgovorni za Grassroots nogomet na NZS.
Poleg slovenske delegacije so se izmenjave udeležili tudi predstavniki Estonije in Kazahstana. Na tridnevni izmenjavi sta sodelovala tudi predstavnika UEFA, nekdanji podpredsednik Evropske nogometne zveze, sedaj pa Grassroots ambasador Per Ravn Omdal in pa vodja izobraževalnega servisa UEFA, Frank Ludolph, ter mnogi znani izraelski nogometaši, med njimi tudi legendarni Mordechai Shpigler, strelec prvega zadetka za Izrael na svetovnem prvenstvu leta 1962 in častni član UEFA.
Vsebina tokratnega obiska je bila v prvi vrsti posvečena Grassroots filozofiji izraelske nogometne zveze in aktivnostim, ki jih izvajajo na tem področju v nam precej tuji deželi, kjer se seveda zaradi prav posebnih političnih razmer srečujejo z mnogimi konfliktnimi situacijami, ki jih je potrebno reševati za normalno sobivanje in sodelovanje med različnimi etičnimi skupinami. Tako so seveda zelo ponosni na organizacijo za naše razmišljanje precej enostavnih nogometnih aktivnostih, ki pa seveda v situaciji, v katerih delujejo zahtevajo ogromno naporov za njihovo izvedbo. Na osnovi omenjenega ni bilo presenetljivo, da je bil precejšen del teoretičnega dela vsebin namenjen prikazu naporov za ustvarjanje boljšega sodelovanja med Židi in vsemi ostalimi etičnimi skupinami. Temu se je v svoji predstavitvi najbolj posvetil profesor Michael Leitner, ki je opravil tudi posebno raziskavo, ki temelji na projektu skupnega treniranja in tekmovanja Židov, Palestincev in ostalih Arabcev, ter Ayelet Katz, ki je predstavila sodelovanje med trenerji, starši in igralci različnih etičnih skupin. Svoje so k teoretičnim vsebinam dodali še doktor Yair Galily na temo medijev kot spodbujevalca športnih aktivnosti in še posebej nogometa, kjer je na zanimiv način, z vrsto odličnih video posnetkov predstavil filozofijo dela na tem področju, ki je v času v katerem se nahajamo in še posebej v okolju v katerem deluje izrednega pomena. Poseben del je bil namenjen tudi vzpodbujanju dejavnosti na področju ženskega nogometa, kjer imajo zaradi specifičnega okolja velike težave, vendar so z nekaterimi inovativnimi in spretnimi aktivnostmi, predvsem na marketinškem področju dosegli vidne uspehe. Zanimiv je bil predvsem način na katerega so se lotili vseh težav, saj so malce neobičajno, s svojimi dejavnostmi pričeli na vrhu piramide, kjer so najprej organizirali ženske in dekliške državne reprezentance, nato pa nadaljevali z organizacijo moštev na nižjih nivojih in v tem trenutku po številu ekip, moštev in lig že močno prekašajo tudi nogometno bolj razvite dežele.
V praktičnem delu so nam gostitelji prikazali delo v najtrofejnejšem izraelskem klubu Maccabiju iz Tel Aviva, kjer smo lahko spoznali celotno organizacijsko strukturo mladinske šole, ki je daleč najuspešnejša v Izraelu in si ogledali tudi polfinalno mladinsko tekmo. Presenetila je predvsem skromnost v infrastrukturnem pogledu, saj se klub ne more pohvaliti s pogoji, ki jih imajo podobni klubi v zahodnih državah, kljub temu pa imajo igralci in strokovno vodstvo na štirih nogometnih igriščih ob izredni organizaciji vse pogoje za svoj napredek in nogometni uspeh. V klubu imajo 350 nogometašev, organiziranih v različnih ekipah, vsaka od teh ima tri trenerje, vendar so pravi profesionalni trenerji zgolj trije.
Drugi praktičen prikaz pa je bil prikaz tako imenovane »Lige sosesk« v Jeruzalemu, kjer med seboj tekmujejo otroci s slabim socialnim ozadjem, tako Židje, Arabci, otroci različnih barv kože, izseljenci, prebežniki, begunci itd. Liga je organizirana na igrišču v središču Jeruzalema, pri čemer največje delo opravijo prostovoljci, ki so trenerji, mentorji, učitelji, starši in prijatelji otrokom, ki svojo hvaležnost, da jim je omogočeno igrati nogomet izražajo na vsakem koraku tako njim, kot tudi vsem ostalim, ki se tako kot mi zgolj slučajno znajdejo na tem mestu.
Svoje filozofijo ter način dela in organizacijo so predstavili tudi predstavniki ostalih udeležencev strokovne izmenjave, kjer smo lahko spoznali vrsto različnih in zanimivih pogledov, ki ponujajo nekatere nove rešitve tudi pri razmišljanju o organizaciji in delu v Sloveniji.
Kljub vsemu smo udeleženci iz Slovenije s ponosom ugotovili, da smo tudi sami na tem področju izredno uspešni in, da so rezultati, ki smo jih v zadnjih letih dosegli na Grassroots področju zavidanja vredni. Smo si pa seveda ob tem zadali tudi nekaj novih ciljev, ki jih bomo poizkušali izpeljati v prihodnosti in ki bodo temelj naslednjega Grassroots programa 2013 – 2017.
tekst: NZS/MR