
Prvi vikend v februarju se je na sedežu Nogometne zveze Slovenije zbralo več kot 30 nogometnih zdravnikov, ki delujejo v slovenskih reprezentancah ter klubih prve in druge nogometne lige.
Gre za enega iz sklopa treh licenčnih seminarjev programa izobraževanja zdravnikov v nogometu (Football Doctor Education Programme), ki poteka v kaskadni obliki – in ga na mednarodnem nivoju organizira UEFA. Tečaj, ki ga mora na krovni organizacije opraviti zdravnik vsake države, le-ta organizira tudi v svoji državi in skrbi za diseminiranje znanj in nadaljnjo licenciranje v svoji državi. Celotno izobraževanje z namenom dviga standardov zdravstveno oskrbe v nogometu je sestavljeno iz treh sklopov, ki se izmenjujejo vsako leto: urgentna stanja na igrišču, športne poškodbe ter športna prehrana in antidoping. Epidemija je v kontinuiteto izvajanja sicer posegla z nekaj letnim premorom tako na mednarodnem, kot domačem nivoju, a so se v zadnjih mesecih z aktivnosti vrnile na običajen nivo.
Medtem, ko je prvi seminar na temo urgentnih stanj v Sloveniji potekal leta 2019, je tokrat pod vodstvom petih licenciranih strokovnjakov beseda tekla o športnih poškodbah Dr. Matjaž Vogrin je na dvodnevnem seminarju nagovoril kolege udeležence in poučeval o mišičnih poškodbah v nogometu. Le-te so med vsemi najpogostejše, predvsem s pravo takojšnjo obravnavo in skrbno načrtovano vrnitvijo v nogomet pa lahko njihove ponovitve tudi učinkovito preprečimo. Dr. Robi Kelc je govoril o poškodbah kolena – vezi, meniskov in hrustanca, ter načinih zdravljenja tudi v specifičnih situacijah. Udeleženci so o poškodbah kolena v manjših skupinah razpravljali tudi o naprej pripravljenih primerih, nato pa svoje znanja preizkusili in nadgradili tudi praktično, ob kliničnem pregledu kolena in izvajanju specifičnih testov za poškodbe kolenskih struktur. Kot inštruktorja sta sodelovala tudi dva gosta iz tujine; dr. Vlahović iz hrvaške nogometne zveze je s svojimi bogatimi izkušnjami govoril o zapleteni problematike dimeljske regije. Vzrok bolečini v tem delu je pri nogometaših najpogosteje draženje adduktornih mišic na medeničnem prirastišču, a je veliko tudi manj pogostih vzrokov, ki jih mora zdravnik v nogometu poznati. Dr. Aleksandrić iz srbske nogometne zveze je predaval in vodil delavnice na temo poškodb gležnja. Pogosti zvini terjajo natančno obravnavo rehabilitacijo, čeprav zaradi pogostnosti utegnejo delovati trivialno. Predvsem pa utegnejo biti vzrok težjim notranjim poškodbam struktur, kroničnim težavam in degeneraciji.
Pri vseh vsebinskih sklopih so udeleženci v manjših skupinah pod vodstvom inštruktorjev diskutirali o specifičnih scenarijih in ob kliničnih pregledih tudi praktični trenirali. Dogodek je potekal sproščeno, čemur je zagotovo pripomogel tudi lep ambient NNC Brdo. Nekoliko manj sproščen je bil sam zaključek, saj je za vse udeležence potekal izpit, v katerem so morali izkazati visok nivo tako teoretičnega, kot praktičnega poznavanja problematike športnih poškodb. Le-to bo slehernemu zdravniku prišlo prav na terenu že v dneh po seminarju, med tem, ko se čez leto dni ponovno snidemo.
Tekst, foto: RKe