09.12.2019 | A
Balkovec, Šporar, Zajc in Verbič do zadetkov

Tudi nogometaši so v minulem tednu dodobra zakorakali v praznični december, ki v večini državnih prvenstev prinaša tudi tekmovalni premor. Nekaj reprezentantov že uživa na dopustu, medtem ko Andraž Šporar in Benjamin Verbič nadaljujeta strelski niz, v polno pa sta merila tudi Jure Balkovec in Miha Zajc. Josip Iličić je med tednom prejel priznanje za uvrstitev v najboljšo enajsterico Serie A.

Benjamin Verbič je v polno meril v zadnjih treh nastopih. Vojničan je po Mariupolu in Malmöju zatresel tudi mrežo Zoryje, a njegov gol ni zadostoval za točke. Dinamo si je na domačem igrišču privoščil nov spodrsljaj, po katerem so Kijevčani zdrsnili na četrto mesto lestvice. Verbič je v letošnjem prvenstvu dosegel šest zadetkov, še dva je dodal v UEFA Evropski ligi.

Strelsko statistik je obogatil tudi Andraž Šporar, ki je z golom v uvodu drugega polčasa potrdil zmago Slovana v derbiju z drugouvrščeno Dunajsko Stredo. Slovan je z zmago zasledovalcem pobegnil na deset točk prednosti, Šporar je z 12 goli najboljši strelec lige. Ljubljančan je bil uspešen tudi med tednom, ko je aktualni prvak v osmini finala pokalnega tekmovanja premagal Žilino. Šporar je v 41. minuti potrdil zmago z 2:0, nekaj minut pred tem pa je zastreljal najstrožjo kazen.

Empoli je v 15. krogu Serie B prekinil niz porazov, zasluge za domačo zmago nad Ascolijem pa nosi tudi Jure Balkovec. Belokranjec se je v 57. minuti, ko je izničil vodstvo gostov, veselil prvega zadetka v dresu Empolija. Gostitelji so do zmage prišli v sodniškem dodatku, Balkovec je odigral celotno srečanje.

SPAL je podaljšal niz brez zmage, po domačem porazu z dotlej zadnjo Brescio pa so Jasmin Kurtić in soigralci zdrsnili povsem na rep lestvice. V prvem polčasu porumeneli Belokranjec je odigral celotno srečanje. SPAL je bil uspešnejši v pokalnem tekmovanju, v katerem je s 5:1 premagal Lecce in se prebil v osmino finala. Kurtić je odigral zadnjih 20 minut, Žan Majer pa je v igro vstopil v 58. minuti. Štajerec je v začetni enajsterici pričel ligaško tekmo z Genoo, ki se je končala z izidom 2:2, Majer pa je bil zamenjan ob polčasu, ki ga je Lecce izgubljal z 0:2.

Josip Iličić je sredi minulega tedna prejel priznanje za uvrstitev v idealno enajsterico minule sezone, v kateri je tudi Samir Handanović. Uspešna je bila tudi Atalanta, ki je na domačem igrišču s 3:2 premagala Verono. Manj razlogov za zadovoljstvo ima Iličić, saj je tekmo zaradi poškodbe sklenil že v 28. minuti. Modro-črni se z 28 točkami nahajajo na šestem mestu lestvice.

Jan Oblak je v 16. krogu španskega prvenstva zaklenil svoja vrata, a se je dvoboj z Villarrealom končal z začetnim izidom. Madridčani so po osmem remiju sezone zdrsnili na sedmo mesto lestvice.

V Franciji so v prejšnjem tednu odigrali dva kroga, Nantes je najprej izgubil s PSG-jem, nato pa je na domačem igrišču z 1:0 premagal Dijon. Poškodovani Rene Krhin je izpustil obe tekmi. S polovičnim uspehom se lahko pohvali tudi St. Etienne, ki je bil med tednom s 4:1 boljši od Nice, v nedeljo pa je klonil v gosteh pri Reimsu. Berić je v nedeljo v igro vstopil v 79. minuti, v sredo pa je zelenico zapustil v 59. minuti.

Tako Twente kot Vitesse sta v 16. krogu nizozemskega prvenstva iztržila točko, tekmi z Den Haagom in Feyenordom pa nista postregli z goli. Haris Vučkić je za 12. Twente igral do 74. minute, medtem ko je Matavž odigral celotno tekmo in v 11. minuti zapravil tudi strel z bele točke. Vitesse se trenutno nahaja na devetem mestu.

Piast Uroša Koruna je izgubil še tretjič zapored, aktualni državni prvak je v dvoboju z vodilnim Pogonom izgubil z 1:0. Korun je igral od prve do zadnje minute.

Miha Mevlja je s Sočijem iztržil 15. točko sezone, domače srečanje z Rubinom se je končalo z rezultatom 1:1, Soči pa ostaja na zadnjem mestu lestvice. Tako kot Mevlja, je celotno tekmo odigral tudi Bojan Jokić, ki se je z Ufo veselil minimalne zmage v Groznem. CSKA je remiziral z drugouvrščenim Krasnodarjem, Jaka Bijol je za četrto ekipo ruske lige zaigral v končnici srečanja. Moskovčani ostajajo v igri za drugo mesto, Zenit pa s serijo zmago koraka proti naslovu prvaka.

Rajko Rep se je po tekmi premora vrnil v ekipo Hartberga, ki je pred domačimi gledalci s 3:2 premagala St. Pölten. Rogatčan je za šesto ekipo lige odigral celotno srečanje, Štajerci pa so z zmago ujeli sosede iz Gradca.

V Sloveniji so jesenski del prvenstva sklenili s tekmami 20. kroga, ki je postregel z nekaj presenečenje. Nejc Vidmar je z Olimpijo klonil v sosedskem dvoboju z Domžalami, Maribor pa je remiziral z zadnjim Rudarjem. Martin Milec ni dobil priložnosti za igro, Nemanja Mitrović pa je poveljeval obrambi vijoličastih.

Ferencvaroš se je med tednom poslovil od pokalnega tekmovanja, v šestnajstini finala je bila z 2:0 boljša Bekescsaba. Državni prvak je v državnem prvenstvu remiziral s Puškaš akademijo in z novo točko povečal prednost pred drugim Fehervarjem. Miha Blažič je odigral celotno tekmo.

Petar Stojanović je z Dinamom doma premagal Varaždin, modri pa so s 13. zmago povečali naskok pred drugim Hajdukom, ki po 18 krogih zaostaja za 11 točk.

Miha Zajc je med tednom le dočakal novo priložnost v dresu Fenerbahčeja, ki je v pokalnem tekmovanju napolnil mrežo Istanbulsporja in se s štirimi zadetki prebil v osmino finala. Zajc je v končnici tekme potrdil zmago gostiteljev, v soboto pa je s klopi spremljal zmago nad Genclerbirligijem. V pokalnem tekmovanju je bil uspešen tudi Rizespor Amedeja Vetriha, ki je ob zmagi nad Samsunsporjem igral do 74. minute, danes pa bo gostoval v Kayseriju.

APOEL je brez pomoči Romana Bezjaka izgubil z Olympiakosom iz Nikozije, Vid Belec je prejel dva zadetka. APOEL z dvema tekmama manj za vodilnim Anorthosisom zaostaja za devet točk.

Adam Gnezda Čerin bo nocoj z Nürnbergom gostoval v Stuttgartu.