
Danes ob 14. uri se bo v Nyonu začel žreb za kvalifikacije za žensko evropsko prvenstvo 2017, ki ga bo gostila Nizozemska. Žreba se udeležujeta selektor Damir Rob in sekretar reprezentance Boštjan Gasser.
Glede na kvocient
Pred začetkom žreba je 40 reprezentanc razdeljenih v pet jakostnih bobnov glede na kvocient, ki si ga je država, reprezentanca priigrala v zadnjih kvalifikacijah.
Razdelitev ekip pred začetkom kvalifikacij za Euro 2017:
boben A: Nemčija, Francija, Švedska, Norveška, Anglija, Italija, Španija, Islandija
boben B: Rusija, Danska, Finska, Švica, Škotska, Avstrija, Ukrajina, Belgija
boben C: Poljska, Češka, Wales, Irska, Romunija, Madžarska, Srbija, Belorusija
boben D: Portugalska, Severna Irska, Slovaška, BiH, Turčija, Izrael, Slovenija, Grčija
boben E: Estonija, Hrvaška, Kazahstan, Albanija, Makedonija, Črna gora, Gruzija, Moladavija.
Prvaki in podprvaki skupin
Žreb bo razdelil teh 40 držav v osem skupin po pet ekip. Na prvenstvo Stare celine (sodelovalo bo 16 ekip) se bodo uvrstili prvaki skupin in šest najboljše uvrščenih drugorangiranih ekip v kvalifikacijskih skupinah. Ostali dve drugouvrščeni ekipi (torej 7. in 8. po točkah) bosta oktobra 2016 odigrali še posebno končnico za zadnjo 16. vstopnico za Euro 2017. Nastop na tekmovanju imajo zagotovljene le gostiteljice.
Kvalifikacije bodo potekale med 14.9. 2015 in 20.9. 2016.
Nova prilika za dokazovanje
»Za nas lahkih nasprotnikov ni, vsaka tekma je za našo reprezentanco borba in priložnost za novo dokazovanje. Ne želim se obremenjevati s samim žrebom vnaprej, počakajmo najprej ples kroglic v Nyonu, ob dejstvu da smo v 4. jakostni skupini od 5,« je pred žrebom povedal selektor Rob.
Tekst: D.P.
Foto: D.P./Nzs.si