26.05.2009 | Pokal Slovenije
Za pokal in Evropo

Letošnja prvoligaška sezona se je za pokalna finalista, Interblock in Luko Koper, vendarle končala s pomembnima in prestižnima zmagama ter posledično obstankom v Prvi ligi. Tako se bodo Ljubljančani in Koprčani lahko kar najbolje pripravili na zadnje dejanje sezone, ki ima za kluba tako prestižen kot praktičen pomen.

V prvi vrsti gre seveda za finalni obračun v našem najbolj množičnem nogometnem tekmovanju in zmaga ne bi samo obogatila klubskih vitrin, temveč dala pomen delu dveh klubov, ki svoji zgodbi gradita na vzgoji mladih nogometašev. V drugi vrsti gre seveda za vstopnico za novo UEFA Europa League, v katero se bo slovenski pokalni zmagovalec vključil v drugem predkrogu kvalifikacij. Iz izkušenj je jasno, da je igranje v evropskih nogometnih pokalih spodbudna finančna injekcija za novo prvoligaško sezono, z malo sreče pri žrebu in nekaj več tekmovalnega uspeha, pa je mogoče z nadomestili UEFA-e pokriti nezanemarljiv del klubskega proračuna.

Letošnji finale Pokala Hervis bo odigran na soboto, delno po zgledu UEFE, ki bo sobotni finale Lige prvakov uvedla naslednje leto. Mogoče bolj pomemben povod za to spremembo pa je želja NZS, da bi v dogodek vključila generacije mlajših nogometašev, ki so ob poznih terminih med tednom praviloma prikrajšani za udeležbo pri spremljevanih dogajanjih in ogledu svojih vzornikov v živo. Tako se bodo letos v urah pred tekmo Interblock : Luka Koper odvila finalna tekmovanja U8 in U10 v okviru gibanja Rad igram nogomet, ki letos praznuje 10. obletnico. Nagrajeni bodo tudi zmagovalci SKL in SML, že tradicionalno tekmo pa bodo odigrali tudi člani Specialne olimpijade Slovenije. Prav iz zgoraj omenjenih razlogov bo vsa mladina do 18. leta deležna brezplačnih vstopnic, tam nekje okrog 22. ure zvečer pa se bodo lahko pridružili veselju novega pokalnega zmagovalca.

Tekst: NZS/US