08.09.2025 | A
Slovenija nemočna v Baslu

Švica – Slovenija 3:0 (3:0)

Stadion St. Jakob Park, gledalcev 12.757, sodniki: Letexier, Mugnier, Rahmouni (vsi Francija).
Strelci: 1:0 Elvedi (18.), 2:0 Embolo (33.), 3:0 Ndoye (38.).
Rumena kartona: Karničnik, Petrovič.
Rdeči karton: /.

Švica: Kobel, Rodriguez, Akanji, Elvedi, Widmer (od 62. Schmidt), Xhaka, Rieder (od 62. Aebischer), Freuler, Vargas (od 62. Manzambi), Ndoye (od 90. Sohm), Embolo (od 78. Zakaria).
Slovenija: Oblak, Janža, Bijol, Drkušić, Karničnik (od 86. Brekalo), Lovrić (od 21. Petrovič), Elšnik (od 61. Svetlin), Gnezda Čerin, Stojanović (od 61. Šturm), Vipotnik (od 86. Sešlar), Šeško.

Slovenska vrsta je v Baslu igrala proti zadnje čase učinkoviti Švici in doživela sedmi poraz na deseti medsebojni tekmi. Čeprav vzdušje na pol praznem St. Jakob Parku ni bilo nič kaj vroče, pa so Švicarji potrdili dobro formo. Prejšnjim trem tekmecem, Mehiki, ZDA in tudi Kosovu v petek, so nasuli po štiri zadetke, danes pa anemični Sloveniji tri.

Izbrance Matjaža Keka do konca kvalifikacij v skupini B čakajo še štiri tekme. Oktobra bodo Slovenci igrali v gosteh proti Kosovu in doma proti Švici, novembra pa doma s Kosovom in v gosteh s Švedsko. Zmagovalec skupine si bo priigral neposredno pot na SP, drugouvrščeni pa bo šel v dodatne kvalifikacije. Slovenija je po dveh tekmah pri eni točki, eno ima po porazu na Kosovu tudi Švedska, Kosovo je pri treh točkah, Švica pa pri šestih.

Kek je tekmo začel z identično postavo kot proti Švedski, le v napadu je tokrat priložnost od začetka dobil strelec petkovega gola za 2:2 proti Švedski Žan Vipotnik namesto Andraža Šporarja.

Švica pa je bila tista, ki je v uvodu imela terensko pobudo, prvi resnejši strel pa je sprožila v 17. minuti prek Silvana Widmerja. Slovenski vratar Jan Oblak je žogo izbil v kot. Toda po njem je domača zasedba, ki je na prejšnjih treh tekmah tekmecem vsakič nasula po štiri zadetke, povedla.

Ruben Vargas je izvedel kot z leve strani, z glavo pa je žogo v mrežo preusmeril branilec Nico Elvedi. Takrat je bila slovenska vrsta na igrišču brez poškodovanega Sandija Lovrića, ki ga je nato zamenjal Dejan Petrovič.

Tudi po zadetku so bili Švicarji odločnejši, konkretnejši, v 23. minuti je z roba kazenskega prostora le za malenkost zgrešil Dan Ndoye. V 32. minuti so imeli novo izjemno priložnost, ko je pred Oblaka prišel Fabian Rieder, slovenski vratar pa se je izkazal.

Že nekaj trenutkov pozneje pa je moral slednji drugič po žogo v mrežo. Po Riederjevi podaji iz kota z desne strani je do strela z glavo ob Vipotniku prišel Breel Embolo in poskrbel za 2:0 proti Sloveniji, ki dotlej ni pokazala ničesar v napadu, v obrambi pa kazala šibkosti, kar so gostitelji v 38. minuti unovčili že za vodstvo s 3:0. Po podaji Rema Freulerja z desne strani je pred vrati zadel Ndoye.

Slovenci v prvem polčasu niso imeli ne udarca iz kota ne strela v okvir vrat, šele v 43. minuti pa so prvič resneje poskusili, tudi takrat pa je Vipotnik žogo poslal kar precej mimo švicarskih vrat. Isti igralec je streljal še ob koncu polčasa z glavo, tudi takrat pa je meril nenatančno.

Tudi uvod drugega polčasa ni prinesel velikih sprememb, Švica je še naprej brez težav nadzirala dogajanje na zelenici, Slovenija pa je vse skupaj bolj ali manj nemočno spremljala. V 65. minuti je sicer Benjamin Šeško poskusil s strelom in iztržil sploh prvi kot za svojo ekipo.

A niti to ni prineslo kakšnih sprememb in navdiha v slovenski igri, tako da so gostitelji tekmo povsem mirno pripeljali do zanje srečnega konca.

Matjaž Kek, selektor Slovenije: "Čestitam Švici za več kot zasluženo zmago. Pokazala nam je, kako se da na enostaven in učinkovit način igrati nogomet. Slovenija je v treh dneh razpadla, pokazala povsem drugačen obraz kot proti Švedom. Ne smemo si dovoliti takšnih zadetkov, kot sta bila prva dva. Na trenutke je bilo zelo težko. Čez en mesec je nova tekma, treba bo pokazati karakter. Danes je bilo več kot slabo, tudi govorica telesa igralcev ni bila za reprezentančni dres. Švica je pokazala enostaven nogomet, ne rabiš stomilijonskih zvezd, da lahko prideš do dobrih izidov

Tekst: STA
Foto: m24.si

SORODNE NOVICE

  • 11.11.2025 | A
    Nogometna zveza Slovenije in Zavod za gozdove povezujeta šport in naravo za obnovo slovenskih gozdov
    Nogometna zveza Slovenije (NZS) in Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) sta danes s simbolično sadnjo več kot dva tisoč dreves pri Voklem uradno začela pobudo Povezani v zelenem – obnova slovenskih gozdov. Pobuda združuje šport, naravo in ljudi v skupnem cilju – obnoviti gozdove, ki so jih prizadele naravne ujme, ter ohraniti zdravo in odporno okolje za prihodnje rodove.
  • 10.11.2025 | A
    Proti Kosovu in Švedski brez Šeška
    Po popoldanskem treningu je zdravniška služba slovenske nogometne reprezentance s strani Manchester Uniteda prejela celotno medicinsko dokumentacijo v zvezi z zdravstvenim stanjem Benjamina Šeška po sobotni poškodbi, vključno s trenutno klinično sliko in opravljenimi preiskavami.
  • 10.11.2025 | A
    Reprezentanca pričela priprave brez Šeška, vpoklican Verbič
    Slovenska nogometna reprezentanca se je zbrala na Brdu pri Kranju, kjer se pripravlja na zadnji preizkušnji kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. Za domačo tekmo s Kosovom 15. novembra in gostujočo s Švedsko 18. novembra je zelo vprašljiv nastop poškodovanega napadalca Benjamina Šeška. Je pa naknadno prišel še Benjamin Verbič.
  • 10.11.2025 | A
    Šporar blestel na Slovaškem
    Andraž Šporar je z dvema zadetkoma in podajo zablestel v dresu Slovana, Žan-Luk Leban in Igor Vekić pa se lahko pohvalita s praznima mrežama.
  • 05.11.2025 | A
    Šturm pokopal Aluminij, Atleti spet s prazno mrežo
    Danijel Šturm je Celju pomagal nazaj na zmagovita pota, Jan Oblak pa je svojo mrežo znova ohranil nedotaknjeno.
  • 04.11.2025 | A
    Kek razkril reprezentanco za tekmi s Kosovom in Švedsko
    Slovenski selektor Matjaž Kek je na današnji novinarski konferenci v Nacionalnem nogometnem centru Brdo predstavil seznam reprezentantov za tekmi s Kosovom in Švedsko v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2026.
  • 28.10.2025 | A
    Vipotnik spet med strelci, rekonvalescent Mlakar prvič za Amiens
    Žan Vipotnik je z dvema zadetkoma spet našel strelsko formo, ki ga je krasila septembra, rekonvalescent Jan Mlakar pa je dosegel prvenec v dresu Amiensa.
  • 22.10.2025 | A
    Brekalo do prvega zadetka sezone, Horvat dvakrat podal za novo zmago Sturma
    Pretekli konec tedna se je na male ekrane vrnil klubski nogomet. V ZDA je do prvega zadetka sezone prišel David Brekalo, med podajalce sta se vpisala Svit Sešlar in Tomi Horvat.
  • 20.10.2025 | A
    Tekma med Slovenijo in Kosovom razprodana
    Slab mesec pred zadnjo tekmo slovenske nogometne reprezentance v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2026 so pošle še zadnje vstopnice za tekmo med Slovenijo in Kosovom.
  • 14.10.2025 | A
    Odmevi po tekmi s Švico
    Tudi druga oktobrska kvalifikacijska tekma se je končala z začetnim izidom. Četa Matjaža Keka je pred polnimi Stožicami Švici preprečila, da bi si uvrstitev na svetovno prvenstvo zagotovila že po četrtem krogu.

DELI NA