18.03.2015 | A
Oblak pomagal Atleticu do četrtfinala Uefa Lige prvakov

Slovenci si bomo letošnjo izvedbo najelitnejšega evropskega klubskega tekmovanja zelo dobro zapomnili. Mariborska evforija je dobila nadaljevanje v obliki Jana Oblaka, ki je na povratni tekmi osmine finala med Atleticom in Bayer Leverkusnom suvereno zamenjal poškodovanega Angela Moyo in z ubranjeno enajstmetrovko svoji ekipi pomagal do četrtfinala Uefa Lige prvakov.

»Jan je mlad nogometaš, ki je pred kratkim preskočil veliko nogometno kategorijo. Mora biti miren, potrpežljiv, njegov čas bo še prišel,« je pred dnevi sedmi sili dejal Srečko Katanec, prepričan v Oblakovo kakovost. In kako prav je imel slovenski selektor. Oblakova potrpežljivost, v aktualni sezoni je imel status drugega vratarja španskih prvakov, je bila poplačana na najbolj pomembni tekmi, ko se je z dozorelo predstavo zasidral tudi v srca gorečih navijačev Atletica Madrida.

Vse se je začelo v 23. minuti obračuna, ko je neogreti slovenski reprezentant moral na igrišče s čustvi nabitega stadiona Vicente Calderon zaradi poškodbe Miguela Angela Moye. Trdnjava lanskih finalistov Lige prvakov je »eksplodirala« že štiri minute kasneje, saj je Mario Suarez s kančkom sreče popeljal gostitelje v vodstvo.

Tekma se je začela znova, saj so na prvi preizkušnji minimalno zmago slavili nogometaši Bayerja iz Leverkusna. Živčni spektakel ni obrodil prav veliko priložnosti, tako da se rezultat ni več spremenil. Oblak je svojo nalogo v rednem delu brezhibno opravil, saj je samozavestno pobiral nemške predložke v kazenski prostor in zanesljivo ubranil nekaj manj nevarnih strelov. Poslanstvo je nadaljeval tudi v obeh podaljških in dokončno stopil v ospredje, ko je nastopilo izvajanje enajstmetrovk.

Nekdanji vratar Olimpije se je izkazal že v prvi seriji, ko je prebral namero Hakana Calhanogluja in preprečil nemško prednost. Ti so v nadaljevanju zastreljali še dva poskusa preko Omerja Topraka in Stefana Kiesslinga, tako da se je v španski prestolnici začelo nepopisno slavje. Nogometaši Atletica so stekli v objem slovenskemu vratarju in ga okronali za nespornega junaka obračuna.

Pohvale na Oblakov račun so deževale z vseh strani, poklonil se mu je tudi trener Diego Simeone: »Oblak je dobil priložnost za zelo zahtevni tekmi, na katero pa je bil odlično pripravljen. Njegova prva ubranjena enajstmetrovka je bila odločilnega pomena, predvsem pa me je navdušila njegova hladnokrvnost.« Mirno kri je slovenski reprezentančni vratar znal ohraniti tudi po tekmi, ko se je v pravem športnem duhu spomnil na poškodovanega soigralca: »Srečen sem. Vsi smo zaslužni za to zmago, ne le jaz. Upam, da bo Angelo Moya čim hitreje okreval,« je imeniten večer sklenil Oblak, prvi slovenski nogometaš po Mirnesu Šišiču (Olympiakos-Chelsea 2008), ki je nastopil v osmini Uefa Lige prvakov.

Na Oblakovega naslednika verjetno ne bomo prav dolgo čakali, saj bo predvidoma Kevin Kampl že danes nastopil za Borussio iz Dortmunda proti torinskemu Juventusu.

Tekst: MKo
Foto: Ekipa24.si

SORODNE NOVICE

  • 07.04.2026 | A
    Vipotnik, Šporar in Šturm še naprej v odlični formi
    Žan Vipotnik je z dvajsetimi zadetki nesporni kralj strelcev v angleškem Championshipu, med strelce pa sta se znova vpisala tudi Andraž Šporar in Danijel Šturm. Aljoša Matko je zatresel mrežo MTK-ja.
  • 01.04.2026 | A
    Odmevi po tekmi s Črno goro
    Slovenska nogometna reprezentanca je končala prvi cikel tekem pod vodstvom novega selektorja Boštjana Cesarja. Izplen po obračunih na Madžarskem in v Črni gori je poraz in zmaga. Kot pravijo v slovenskem taboru, je pri tem precej dobrega, sta pa tekmi pokazali tudi, da bo treba še marsikaj popraviti.
  • 31.03.2026 | A
    S preobratom do zmage v Črni gori
    Slovenska nogometna reprezentanca je v Podgorici na prijateljski tekmi proti Črni gori zmagala s 3:2. Za Slovenijo sta zadela Žan Vipotnik dvakrat in Danijel Šturm, za Črno goro pa obakrat Milutin Ostajić.
  • 31.03.2026 | A
    Slovenci danes s Črnogorci
    Slovenska nogometna reprezentanca bo danes, ob 18. uri, v Podgorici igrala še drugo prijateljsko tekmo v tem ciklu. Po sobotnem porazu na Madžarskem z 0:1 bodo izbranci Boštjana Cesarja proti Črni gori lovili želeno zmago.
  • 30.03.2026 | A
    V Črno goro po zmago
    Slovenska nogometna reprezentanca bo v torek v Podgorici igrala še drugo prijateljsko tekmo v tem ciklu. Po sobotnem porazu na Madžarskem z 0:1 bodo izbranci Boštjana Cesarja proti Črni gori, kamor se odpravljajo danes ob 17.30, lovili želeno zmago.
  • 30.03.2026 | A
    Zagotovi si letno vstopnico za tekme slovenske reprezentance
    Letna vstopnica 2026 vam poleg treh domačih tekem v Uefa ligi narodov zagotavlja tudi udeležbo na junijskem prijateljskem obračun s Ciprom in ženskim spektaklom med Slovenijo in Nemčijo v kvalifikacijah za SP 2027.
  • 30.03.2026 | A
    Junija s Ciprom, vstopnice že v prodaji
    Slovenski selektor Boštjan Cesar se bo prvič predstavil pred domačimi gledalci 4. junija, ko bo Slovenija v Stožicah gostila Ciper. Vstopnice za prijateljsko tekmo so že v prodaji.
  • 29.03.2026 | A
    Odmevi po tekmi z Madžarsko
    Slovenska nogometna reprezentanca je v soboto na Madžarskem opravila prvo tekmo pod vodstvom selektorja Boštjana Cesarja. Po spodbudnem prvem in slabšem drugem polčasu je prijateljski obračun z Madžarsko v Budimpešti izgubila z 0:1, nov preizkus pa Slovence čaka že v torek ob 18.00 v Podgorici proti Črni gori.
  • 28.03.2026 | A
    Minimalni poraz ob debiju Cesarja
    Slovenska nogometna reprezentanca je igrala prvo tekmo pod vodstvom selektorja Boštjana Cesarja. V Budimpešti je na prijateljskem obračunu izgubila proti Madžarski z 0:1 (0:0).
  • 28.03.2026 | A
    Slovenski nogometaši danes proti Madžarski
    Slovenska nogometna reprezentanca bo danes ob 18. uri v Budimpešti igrala prvo tekmo pod vodstvom novega selektorja Boštjana Cesarja. Ta je z opravljenim v teh dneh zadovoljen, proti Madžarom pa si želi predvsem videti pravo podobo svojih igralcev.

DELI NA