16.04.2009 | NZS
Obama: 'Nogomet resnično svetovni šport'

Ameriški predsednik Obama je v pismu predsedniku FIFE Blatterju izrazil trdno podporo kandidaturi ZDA za organizacijo FIFA SP 2018 ali 2022.

Nogometna zveza ZDA (USSF) je očitno zelo resno pristopila h kandidaturi za organizacijo enega od svetovnih nogometnih prvenstev l. 2018 ali l. 2022. Predsedniku FIFE Seppu Blatterju je namreč pisal sam predsednik ZDA Barack Obama in izpostavil, da Združene države Amerike znova vabijo cel svet, da se združi ob nogometni igri ter v skupnem upanju in sanjah. Čeprav je znano, da se Obama osebno bolj posveča igranju golfa in košarke, pa je ameriški predsednik priznal globalno moč nogometa, ki da je veliko več kot igra, saj na najlepši način povezuje celoten svet.

ZDA so tako, potem ko so predstavniki njihove zveze pred časom izrazili svoje razočaranje nad odpravo pravila o rotaciji med kontinenti, znova med resnejšimi kandidati, da po SP 1994 spet priredijo svetovno nogometno prvenstvo. Zaenkrat so poleg ZDA kandidaturo za eno od obeh prvenstev vložili še Mehika, Anglija, Španija, Nizozemska/Belgija, Rusija, Katar, Kitajska, Japonska in Avstralija.

25-članski izvršni odbor svetovne nogometne zveze bo o gostiteljih svetovnih prvenstev 2018 in 2022 odločal hkrati, predvidoma do konca prihodnjega leta. Zaenkrat je iz izjav Blatterja moč sklepati le, da bo l. 2018 SP najverjetneje na severni polobli, SP 2010 in 2014 bosta namreč na južni, in da prvenstvi ne bosta na istem kontinentu. Razlogi za istočasno odločitev o dveh prvenstvih hkrati pa so predvsem ekonomske narave, saj želi FIFA sponzorjem in medijskim hišam ponuditi več časa za načrtovanje in priprave na največji svetovni dogodek.

Tekst: NZS/US
Foto: barackobama.com

SORODNE NOVICE

  • 05.12.2025 | NZS
    Po 9. seji IO NZS
    Izvršni odbor Nogometne zveze Slovenije se je v četrtek, 4. decembra 2025, sestal na svoji 9. seji na sedežu NZS na Brdu pri Kranju. Člani IO so obravnavali vrsto pomembnih tem, med katerimi izstopajo imenovanja selektorjev za novo obdobje 2025–2027, posodobitve treh osrednjih pravilnikov, nadaljevanje finančnih spodbud klubom ter potrditev dveh infrastrukturnih projektov v okviru UEFA HatTrick programa.
  • 28.11.2025 | NZS
    NZS gostila UEFA Regionalni forum o varnosti na nogometnih tekmah
    Nogometna zveza Slovenije je v sredo, 26. novembra 2025, gostila UEFA regionalni forum, namenjen izmenjavi dobrih praks ter krepitvi standardov varnosti na nogometnih tekmah.
  • 16.11.2025 | NZS
    O navijaški sliki na tekmi Slovenije in Kosova v Stožicah
    Nogometna zveza Slovenije se zaveda odzivov javnosti in navijačev po kvalifikacijski tekmi Slovenija – Kosovo v Stožicah, kjer je bilo na tribunah vidno veliko kosovskih navijačev in njihova zelo glasna podpora. Kot organizator tekme želimo jasno pojasniti sprejete varnostne ukrepe, razloge za omejitve navijaških obeležij ter okoliščine, ki so pripeljale do tako množične prisotnosti kosovskih navijačev, ob tem pa poudariti, da je bila na prvem mestu ves čas varnost vseh obiskovalcev.
  • 23.10.2025 | NZS
    Renault postaja uradno vozilo slovenske nogometne reprezentance
    Nogometna zveza Slovenije in podjetje GA Adriatic, uradni uvoznik vozil Renault, sta sklenila strateško partnerstvo, v okviru katerega Renault postaja uradno vozilo slovenske moške nogometne reprezentance. Renault bo odslej spremljal reprezentanco na poti do njenih ciljev ter zagotavljal sodobna, zanesljiva in okolju prijazna vozila.
  • 20.10.2025 | NZS
    NZS sodelovala na mednarodnem usposabljanju s področja korupcije
    Zagotavljanje visoke stopnje integritete na nogometnih tekmovanjih in tekmah pod okriljem NZS je ena ključnih nalog NZS. Uprava kriminalistične policije Generalne policijske uprave je v sklopu ISF projekta, ki ga financira Evropska unija, 16. in 17. oktobra 2025 organizirala Specialistično usposabljanje s področja odkrivanja in preiskovanja korupcijskih kaznivih dejanj na področju prometa, športa in gradbeništva. Usposabljanje je potekalo v Kongresnem centru na Brdu pri Kranju.
  • 01.10.2025 | NZS
    Po 8. seji IO NZS
    Izvršni odbor Nogometne zveze Slovenije (NZS) se je v torek, 30. septembra 2025, sestal na svoji 8. seji, ki je potekala na sedežu NZS na Brdu pri Kranju. Člani IO so obravnavali več pomembnih tem, med katerimi izstopata odločitev o delitvi sredstev iz naslova trženja medijskih in sponzorskih pravic ter potrditev projekta FIFA Forward, namenjenega sofinanciranju članic NZS v letu 2025.
  • 17.09.2025 | NZS
    Čeferin in Mijatović ob odprtju nogometnega parka poudarila pomen vlaganja v infrastrukturo
    Grosupeljčani so z uradnim odprtjem, ki se ga je udeležil tudi predsednik Evropske nogometne zveze Uefe Aleksander Čeferin, dobili nov nogometni park Brinje. Čeferin in predsednik Nogometne zveze Slovenije (NZS) Radenko Mijatović sta ob tem poudarila pomen tovrstnih centrov za lokalno okolje in celotno Slovenijo.
  • 07.08.2025 | NZS
    Palma postala uradna potovalna agencija NZS in licenčni partner slovenske A reprezentance
    Turistična agencija Palma je postala uradna potovalna agencija Nogometne zveze Slovenije (NZS) in licenčni partner slovenske nogometne A reprezentance.
  • 27.06.2025 | NZS
    Futsal Euro ponovno v Sloveniji: Ljubljana gostiteljica dveh skupin in zaključnih bojev
    Nogometna zveza Slovenije (NZS) z veseljem sporoča, da bo Slovenija kot ena od treh gostiteljic UEFA Futsal EURO 2026 znova odigrala pomembno vlogo na evropskem futsal prizorišču. Ljubljana bo v dvoranah Stožice in Tivoli gostila tekme skupin C in D, dva četrtfinalna obračuna, polfinala, tekmo za tretje mesto in veliki finale.
  • 24.06.2025 | NZS
    7. seja IO NZS: Potrjene sestave lig za sezono 2025/2026
    Na sedežu Nogometne zveze Slovenije na Brdu pri Kranju je 23. junija 2025 potekala 7. seja Izvršnega odbora NZS v mandatnem obdobju 2024–2028. Člani IO NZS so obravnavali vrsto pomembnih tem, povezanih z organizacijo tekmovanj, razvojem mladih nogometašev ter spodbujanjem rasti futsala v Sloveniji.

DELI NA