12.02.2026 | NZS
Na kongresu Uefe pozdravili konec projekta superlige

Evropska nogometna zveza Uefa je na kongresu v Bruslju pozdravila konec projekta tako imenovane superlige, v kateri je kot zadnji vztrajal madridski Real. Zmagal je nogomet, je ob tem povedal predsednik Uefe Aleksander Čeferin.

Na kongresu sta v svojih nagovorih posebno zahvalo za vlogo pri dogovoru o koncu superlige Čeferin in predsednik Mednarodne nogometne zveze Fife Gianni Infantino dala predsedniku združenja evropskih nogometnih klubov oziroma po novem evropske klubske zveze EFC Naserju Al Helajfiju.

"Dragi Naser, tvoje vodstvo je imelo odločilno vlogo pri tem, da so se vsi vrnili v skupno ekipo. Hvala, ker sem bil od tega že utrujen," je dejal Čeferin predsedniku Paris Saint-Germaina in tudi vodji EFC. "Čestitke predsedniku Čeferinu in Naserju, ki si zaslužita aplavz, saj nogomet zmaga, ko se nam uspe združiti," pa je povedal Infantino.

Real Madrid, Uefa in EFC so v sredo sporočili, da so dosegli "načelni dogovor" o rešitvi "pravnih sporov glede evropske superlige", s čimer so končali konflikt, ki je poslabšal odnose med prestižnim španskim klubom, 15-kratnim zmagovalcem lige prvakov, in Uefo. V pravnem sporu med Realom in Uefo bi sicer odškodnina lahko dosegla tudi štiri milijarde evrov.

Projekt superlige, ki naj bi konkuriral ligi prvakov, se je začel leta 2021, glavni zagovorniki pa so bili Real Madrid, Barcelona, Juventus in šest angleških klubov. Vendar je zaradi ostrega nasprotovanja navijačev v Angliji in več evropskih voditeljev držav in vlad hitro propadel.

Tudi Juventus je projekt opustil leta 2024, preden je Barcelona prejšnjo soboto pustila Real Madrid samega, ko se je umaknila iz superlige. "Nogometa ni mogoče kupiti ali prodati, ker pripada vsem," je še enkrat poudaril Čeferin.

Na novinarski konferenci po koncu kongresa Čeferin ni želel govoriti o podrobnostih dogovora. "Veseli smo, da se je ta nesporazum končal in da bomo naprej delali za dobro nogometa. Česa drugega ne morem povedati. Lepo, da smo spet enotni," je povedal.

"Tu ne gre za nikakršno balansiranje moči. Gre za enotnost v nogometu, ne za moč. Nogomet je zmagal in vesel sem, da lahko zdaj razmišljamo o dobrobiti nogometa," je povedal in na vprašanje, ali se mu zdi primerno, da bi v kratkem obiskal tekmo na stadionu Santiago Bernabeu, kjer igra Real Madrid, odgovoril: "Jaz nimam nobenih težav z obiskom tekme v Madridu. Prihodnji teden grem v Atene, nato v Milano, zakaj pa ne v prihodnosti tudi v Madrid."

Že med kongresom je predsednik Uefe podaril, da sta navkljub omenjenemu sporu s predsednikom Reala Florentinom Perezom obdržala raven spoštovanja

Predsednik Evropske nogometne zveze Uefe Aleksander Čeferin je ob tem na kongresu v Bruslju v nagovoru navijačem obljubil cenovno dostopne vstopnice za evropsko prvenstvo 2028, ki bo v Angliji, Walesu, Škotskem in Irskem.

Cene vstopnic so v zadnjem obdobju v ospredju pozornosti predvsem zaradi letošnjega svetovnega prvenstva v ZDA, Mehiki in Kanadi, saj so se navijači razburili zaradi "oderuških zneskov".

Kot je običajna praksa za športne dogodke v ZDA, je Mednarodna nogometna zveza Fifa vzpostavila dinamičen sistem cen, ki se regulira glede na povpraševanje. Po splošnem ogorčenju so za uradne navijaške skupine posamezne ekipe uvedli kategorijo s cenejšimi vstopnicami, a v omejenem številu, tako da kritiki menijo, da to ni dovolj za reševanje teh težav.

Čeferin pa je danes dejal, da je nogomet "identiteta, ni industrija, in je skupnost, ni blago" ter napovedal zmernejše cene za EP 2028. Poudaril je, da takšno prepričanje vodi odločitve Uefe.

"Zato Uefa še naprej močno zagovarja prodajo vstopnic, prijazno do navijačev. To bo najbolj očitno na EP 2028, kjer bodo poštena in pregledna načela - ne cenovni algoritmi - dajala navijače na prvo mesto. Zvestobe ne bomo spremenili v luksuz," je nemška tiskovna agencija dpa navedla Čeferina.

Tekst: STA, MKo
Foto: UEFA

SORODNE NOVICE

  • 26.05.2026 | NZS
    Skupščina NZS podelila priznanja za prispevek k razvoju slovenskega nogometa
    Na redni letni Skupščini Nogometne zveze Slovenije so bila podeljena tudi priznanja posameznikom, klubom in lokalnim skupnostim za dolgoletno delo ter pomemben prispevek k razvoju slovenskega nogometa. Posebno mesto so letos pripadla novim častnim članom NZS, ki so s svojim delovanjem pomembno zaznamovali slovenski nogometni prostor.
  • 25.05.2026 | NZS
    Nova podoba slovenske reprezentance: Triglav, Plečnik in srce za leto 2026
    Nogometna zveza Slovenije skupaj z družbo Nike predstavlja nova domači in gostujoči dres slovenske nogometne reprezentance za leto 2026. Nova podoba povezuje sodoben dizajn, nacionalno identiteto in elemente, ki so v zadnjih letih postali zaščitni znak slovenskega reprezentančnega nogometa.
  • 21.05.2026 | NZS
    Skupščina NZS potrdila nadaljnja vlaganja v razvoj slovenskega nogometa
    Delegati Skupščine Nogometne zveze Slovenije (NZS) so se danes, 21. maja 2026, sestali na Brdu pri Kranju. Skupščina je potrdila poročilo o delu in zaključni račun za leto 2025, program dela in finančni načrt za leto 2026 ter dopolnitev Etičnega kodeksa NZS, seznanila pa se je tudi z novo strategijo razvoja slovenskega nogometa za obdobje 2026–2031.
  • 21.05.2026 | NZS
    Rezultati licenciranja nogometnih klubov 2. SNL in 3. SNL
    Komisija NZS za licenciranje nogometnih klubov je danes objavila rezultate licenčnega postopka za klube 2. in 3. SNL za sezono 2025/26. Vlogo za pridobitev ustrezne licence za tekmovalno leto 2026/27 je pravočasno vložilo vseh 16 klubov 2. SNL in 26 klubov 3. SNL 2025/26.
  • 21.05.2026 | NZS
    Danes redna letna Skupščina Nogometne zveze Slovenije
    Delegati Nogometne zveze Slovenije se bodo danes na Brdu pri Kranju zbrali na redni letni Skupščini NZS, na kateri bodo obravnavali ključne vsebinske in razvojne teme slovenskega nogometa.
  • 17.05.2026 | NZS
    Več prostora za mlade slovenske nogometaše
    Izvršni odbor Nogometne zveze Slovenije je na 14. seji 14. maja 2026 sprejel sklep, ki bo mladim slovenskim nogometašem v Prvi in Drugi slovenski nogometni ligi prinesel bistveno več minut na zelenici.
  • 14.05.2026 | NZS
    Disciplinski sodnik NZS izrekel kazni Mariboru
    Disciplinski sodnik Nogometne zveze Slovenije je danes izdal sklep o kaznovanju NK Maribor zaradi dogodkov na tekmi 34. kroga Prve lige Telemach med Mariborom in ljubljansko Olimpijo, ki je bila 9. maja zaradi ravnanja navijačev dokončno prekinjena.
  • 11.05.2026 | NZS
    Izjava NZS o dogodkih v Mariboru
    Nogometna zveza Slovenije najostreje obsoja dogodke, ki so privedli do prekinitve sobotnega prvenstvenega derbija med NK Maribor in NK Olimpija Ljubljana v Ljudskem vrtu.
  • 06.05.2026 | NZS
    Milenko Aćimović: Ni se potrebno bati za prihodnost slovenskega nogometa
    Pomlad ne skopari z reprezentančnimi aktivnostmi, rezultati in predstave reprezentančnih selekcij pa so v prvi tretjini leta na visoki ravni. Z videnim je zadovoljen tudi direktor reprezentanc Milenko Aćimović.
  • 13.04.2026 | NZS
    13. seja IO NZS: Predstavljena strategija NZS za obdobje 2026-2031
    Izvršni odbor Nogometna zveza Slovenije je na 13. seji obravnaval več pomembnih vsebin, povezanih z razvojem slovenskega nogometa, delovanjem zveze in podporo klubom.

DELI NA