14.10.2013 | A
A: V Švico po peto zaporedno zmago in..

Slovensko nogometno reprezentanco čaka v torek ob 20.00 še zadnja, najpomembnejša tekma v skupinskem delu kvalifikacij za SP 2014. Milivoje Novaković in druščina bodo v Bernu skušali maščevati stožiški poraz proti Švicarjem, ob tem pa s kotičkom očesa spremljali tudi dogajanje v Oslu.

Slovenska članska izbrana vrsta ni imela časa za proslavljanje prve (navdušujoče) zmage nad Norvežani. Le tri dni po zgodovinskem uspehu so namreč varovanci Srečka Katanca postavljeni pred nov, še večji izziv. Kako do pete zaporedne kvalifikacijske zmage? »Imamo še rezerve, pokazali smo, da zmoremo. Po štirih zaporednih zmagah smo postali precej bolj samozavestni. V torek nas čaka nova težka tekma, zakaj ne bi še petič zmagali?,« razmišlja ponosni lastnik »hat-tricka« iz Ljudskega vrta Milivoje Novaković in spomni na dejstvo, da najmočnejša selekcija Slovenije v dosedanjih desetih kvalifikacijskih ciklusih še nikdar ni dobila petih tekem v nizu. Bolj kot rekordni dosežek, pa nogometašem dviguje motivacijo možnost napredovanja v dodatne kvalifikacije.

Najbolj enostaven scenarij bi zagotovo predstavljala zmaga Slovencev v Švici in ugoden razplet tekme v Oslu, kar pomeni, da Islandci ne bi premagali Norvežanov. A obstajajo tudi druge možnosti. Slovenija se lahko prebije do zadnje kvalifikacijske stopnice tudi v primeru remija s Švicarji, vendar le, če Islandci izgubijo na Norveškem, ob tem pa se po naših željah končajo tudi nekatere tekme v drugih kvalifikacijskih skupinah. S številnimi kombinacijami pa si slovenski nogometaši v teh dneh ne nameravajo beliti glave. Najprej bo namreč potrebno opraviti kvalitetno delo proti zmagovalcu skupine E in potniku v Brazilijo. »Pred nami je še en izjemno pomemben obračun, ni časa za ostale zadeve. Zadnjo tekmo želimo odigrati po najboljših močeh, tako kot znamo. Želimo zmagati, videli pa bomo, kaj bo to prineslo,« ostaja iskren, pa tudi previden drugi najboljši strelec v zgodovini slovenske nogometne reprezentance in še enkrat povzame bistvo: »Nismo odvisni sami od sebe

Slovenija in Švica sta se doslej srečali že šestkrat, trikrat v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo. Štirih zmag so se veselili nogometaši v rdečih dresih, Slovenija pa je edini obračun dobila v Baslu, z zadetkom Sebastjana Cimirotiča in prav pod Katančevim vodstvom. Da bo simbolika še večja, je bil omenjeni junijski dvoboj eden najpomembnejših na poti k uvrstitvi na SP 2002. Lahko v čevlje priljubljenega »Cimeta« v torek zvečer stopi »Novagol«? »Videli bomo. Sam vedno na igrišču garam za selektorja, za fante, predvsem pa za Slovenijo. Smo na pravi poti, kot ekipa, kot celota. Vsekakor pa imamo še dovolj prostora za napredek.« Slovenska reprezentanca je v zadnjem obdobju postala izjemno živahna in učinkovita v napadalnih akcijah, nikakor pa ne gre spregledati disciplinirane obrambe, ki ni prejela zadetka dolgih 334 minut. Težave s poškodbami bodo tudi proti Švici vplivale na strateški načrt, kljub temu, pa naj bi se našlo še dovolj manevrskega prostora za kakšno taktično presenečenje.

»Selektor bo odločil, kakšna bo taktična zamisel, mogoče bo pripravil celo kakšno presenečenje,« je skrivnosten pred ključnim obračunom Novaković, ki pričakuje najboljšo podobo Švicarjev na igrišču. »Ne gre se zanašati na dejstvo, da so si Švicarji že zagotovili udeležbo na svetovnem prvenstvu,« zavrne nekatera namigovanja o pomanjkanju motivacije v nasprotnem taboru in za zaključek premeteno pripomni: »Ampak mogoče so uspeh le uspeli konkretno proslaviti

Slovenska reprezentanca, ki je v dopoldanskem času odpotovala v Švico, bo še danes popoldan v Baslu opravila uradni trening, jutri ob 20.00 pa bo šlo zares. Sodniška četverice prihaja iz Nizozemske, glavni delivec pravice pa bo Bjorn Kuipers.

Kvalifikacije za SP 2014, skupina E, torek 15.10:

ob 20.00: Švica – Slovenija (neposredni prenos TV SLO 2)

ob 18.00 Ciper – Albanija

ob 20.00 Norveška – Islandija

Lestvica: Švica 21, Islandija 16, Slovenija 15, Norveška 11, Albanija 10, Ciper 4


Tekst: MKo
Foto: Ekipa

SORODNE NOVICE

  • 08.12.2025 | A
    Horvat Sturmu pomagal do zmage na mestnem derbiju, Leeds odgriznil točko prvakom
    Tomi Horvat je vpisal novo asistenco, Leeds Jake Bijola pa je po Chelseajevem skalpu iztržil še remi proti aktualnim prvakom iz Liverpoola. V ruskem, danskem, poljskem in slovenskem prvenstvu se je končal jesenski del.
  • 04.12.2025 | A
    Bijol postal četrti Slovenec z zadetkom v angleški Premier ligi
    Jaka Bijol je postal četrti Slovenec, ki se lahko pohvali z zadetkom med angleško elito. Statistiko so v zadnjih dneh izboljšali tudi Gorenc Stanković, Sešlar, Svetlin, Vipotnik in Zec.
  • 01.12.2025 | A
    Mijatović: Težka odločitev ob zaključku uspešne poti, časa za izbiro novega selektorja je dovolj
    Predsednik Nogometne zveze Slovenije Radenko Mijatović je ob zaključku sodelovanja z Matjažem Kekom strnil misli in pojasnil razloge za takšno odločitev.
  • 01.12.2025 | A
    Nogometna zveza Slovenije in Matjaž Kek zaključujeta sodelovanje 
    S 30. novembrom se je iztekla pogodba selektorja članske reprezentance Matjaža Keka. Predsednik Nogometne zveze Slovenije in selektor Matjaž Kek sta se sestala in po pogovoru sklenila, da se po sedmih letih zelo dobrega in korektnega sodelovanja, ki je prineslo tudi izjemen uspeh z uvrstitvijo na evropsko prvenstvo in v osmino finala, sodelovanje zaključi.
  • 25.11.2025 | A
    Šporar odločil tekmo s Skalico, Gorenc Stanković podal za častni zadetek Sturma
    Andraž Šporar se je med strelce vpisal še na drugi zaporedni tekmi, Jon Gorenc Stanković pa je podal za edini zadetek Sturma ob porazu proti Lasku.
  • 18.11.2025 | A
    Za konec remi na Švedskem
    Slovenska nogometna reprezentanca je v Stockholmu na zadnji tekmi v kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026 igrala neodločeno 1:1 (0:0) s Švedsko.
  • 18.11.2025 | A
    Slovenija zaključuje kvalifikacije na Švedskem
    Slovenska nogometna reprezentanca bo drevi ob 20.45 igrala še zadnjo tekmo kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. Izbranci Matjaža Keka nimajo več možnosti za preboj na mundial, si pa želijo popraviti slab vtis dosedanjega dela kvalifikacij, v katerem so še brez zmage.
  • 17.11.2025 | A
    Proti Švedski popraviti vtis
    Slovenska nogometna reprezentanca bo v torek ob 20.45 igrala še zadnjo tekmo kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. Izbranci Matjaža Keka nimajo več možnosti za preboj na mundial, si pa želijo popraviti slab vtis dosedanjega dela kvalifikacij, v katerem so še brez zmage.
  • 16.11.2025 | A
    Namesto Oblaka vpoklican Turk
    Kapetan slovenske nogometne reprezentance Jan Oblak zaradi poškodbe, ki jo je staknil na tekmi s Kosovom, ne bo odpotoval na Švedsko. Namesto vratarja madridskega Atletica je vpoklican Martin Turk.
  • 16.11.2025 | A
    Odmevi po tekmi s Kosovom
    Slovenska nogometna reprezentanca je s sobotnim porazom proti Kosovu z 0:2 izpadla iz boja za svetovno prvenstvo 2026. V torek jo čaka še tekma s Švedsko v Stockholmu, kjer pa bo zgolj poskusila vsaj deloma popraviti vtis.

DELI NA