15.10.2013 | A
A: Slovenskim nogometašem se v Bernu ni izšlo

Slovenska nogometna reprezentanca je na zadnji tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2014 v Bernu izgubila proti Švici z 0:1 (0:0). Edini gol na srečanju je v 74. minuti dosegel Xhaka. Sanj o nastopu na svetovnem prvenstvu v Braziliji je tako konec. 

ŠVICA : SLOVENIJA 1:0

Strelec: Xhaka ('74)

Švica: Sommer, Ziegler, Senderos, Lang, Barnetta (od 72. Kasami), Inler, Seferović (od 72. Derdiyok), Xhaka, Džemaili, Mehmedi (od 88. Fernandes), Djourou.

Slovenija: S. Handanović, Brečko, Ilić, Cesar, Struna, Kurtić, Mertelj (od 78. Ljubijankić), Pečnik (od 43. Matavž), Kampl (od 86. Lazarević), Kirm, Novaković.

Slovenski nogometaši so v Bernu iskali zmago, ki bi jim ob ugodnem razpletu tekme med Norveško in Islandijo (slednji ne bi smeli zmagati in tudi niso, a so se prebili v dodatne kvalifikacije z drugim mestom) praktično zagotovila dodatne kvalifikacije. Toda Izbrancem Srečka Katanca se ni izšlo po željah. Varovanci Ottmarja Hitzfelda so pokazali, da so kakovostna ekipa, imeli kar nekaj priložnosti, eno pa tudi izkoristili. Z njo so potrdili prvo mesto v skupini E in pot v Brazilijo, Slovenci pa so končali na tretjem mestu.

Katanec je tudi zaradi poškodb - spet so manjkali poškodovani Bojan Jokić, Josip Iličić in Valter Birsa - tekmo s Švico začel z identično postavo kot v petek proti Norveški v Ljudskem vrtu. Ta je v dežju začela dokaj previdno, kar je bilo tudi pričakovati glede na kakovost domače zasedbe.

Ekipi si sicer v prve pol ure nista priigrali kakšnih resnih priložnosti, pri Sloveniji je v sedmi minuti Aleš Mertelj streljal od daleč, a Yann Sommer ni imel preveč težav, v 28. minuti pa je Nejc Pečnik v kazenskem prostoru sprožil nekoliko z desne strani, a žogo poslal mimo gola.

Na drugi strani so Švicarji nevarno zagrozili v 33. minuti, ko je po prostem strelu močno sprožil Reto Ziegler, izkazal pa se je Samir Handanović. Nekaj trenutkov pozneje je malce previsoko meril še Admir Mehmedi, ki je v 39. minuti z roba kazenskega prostora znova streljal, žoga pa se je od enega slovenskih igralcev odbila v kot. Katanec je že v 43. minuti opravil prvo menjavo, Pečnika je zamenjal Tim Matavž.

Uvod drugega polčasa je minil mirno, v 54. minuti pa so znova zagrozili Švicarji, Gökhan Inler je podal na levo stran kazenskega prostora do Harisa Seferovića, ta pa je žogo poslal mimo gola. Isti igralec je pet minut zatem z glavo meril malce previsoko. V 63. minuti so prvič v drugem polčasu resneje ogrozili švicarska vrata tudi Slovenci. Kevin Kampl je mimo Blerima Džemailija prišel do kazenskega prostora, streljal, Sommer pa se je izkazal.

Tri minute pozneje je streljal še Jasmin Kurtić z leve strani, a je žoga zletela malo mimo gola. V teh trenutkih se je igra kar razživela, vroče je bilo nekajkrat v obeh kazenskih prostorih, med drugim je v 73. minuti moral požrtvovalno posredovati Handanović protinapadu Švice. Slovenski čuvaj mreže pa je klonil v 74. minuti, ko je Granit Xhaka mojstrsko zadel s 25 metrov in Švico popeljal v vodstvo. S tem je praktično tudi pokopal upe slovenskih nogometašev in navijačev po preboju v dodatne kvalifikacije.

V 80. in 81. minuti so bili sicer gosti prek Matavža in Novakovića znova nevarni, prvemu je strel z dobrih desetih metrov Sommer obranil, "Nova" pa je po kotu s strelom z glavo zadel prečko. Švicarji bi lahko izdatneje vodili v 82. in 83. minuti, najprej je moral Handanović posredovati po strelu Erena Dediyoka, nato pa še po poskusu Pajtima Kasamija. Derdiyok je v 90. znova namučil slovenskega vratarja s prostega strela s 17 metrov, na drugi strani pa je izjemno priložnost za izenačenje zapravil Novaković, ko je bil sam pred Sommerjem, a premlačno streljal.

Tekst: STA
Foto: EKIPA

SORODNE NOVICE

  • 28.10.2025 | A
    Vipotnik spet med strelci, rekonvalescent Mlakar prvič za Amiens
    Žan Vipotnik je z dvema zadetkoma spet našel strelsko formo, ki ga je krasila septembra, rekonvalescent Jan Mlakar pa je dosegel prvenec v dresu Amiensa.
  • 22.10.2025 | A
    Brekalo do prvega zadetka sezone, Horvat dvakrat podal za novo zmago Sturma
    Pretekli konec tedna se je na male ekrane vrnil klubski nogomet. V ZDA je do prvega zadetka sezone prišel David Brekalo, med podajalce sta se vpisala Svit Sešlar in Tomi Horvat.
  • 20.10.2025 | A
    Tekma med Slovenijo in Kosovom razprodana
    Slab mesec pred zadnjo tekmo slovenske nogometne reprezentance v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2026 so pošle še zadnje vstopnice za tekmo med Slovenijo in Kosovom.
  • 14.10.2025 | A
    Odmevi po tekmi s Švico
    Tudi druga oktobrska kvalifikacijska tekma se je končala z začetnim izidom. Četa Matjaža Keka je pred polnimi Stožicami Švici preprečila, da bi si uvrstitev na svetovno prvenstvo zagotovila že po četrtem krogu.
  • 13.10.2025 | A
    Delitev točk v polnih Stožicah
    Nogometaši Slovenije so na četrti tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026 prišli še do tretjega neodločenega rezultata.
  • 13.10.2025 | A
    V prodaji vstopnice za tekmo s Kosovom
    Slovenska nogometna reprezentanca bo 15. novembra ob 20.45 odigrala zadnjo domačo tekmo v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2026. Izbranci Matjaža Keka se bodo v Stožicah pomerili z izbrano vrsto Kosova. Vstopnice so že v prodaji.
  • 13.10.2025 | A
    Slovenija danes v Stožicah proti Švici
    nogometna reprezentanca bo danes končala drugega od treh ciklov kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. V predvidoma polnih Stožicah bo ob 20.45 gostila vodilno ekipo skupine B Švico in proti njej iskala zelo želene točke. V slovenskem taboru menijo, da jih lahko tudi osvojijo.
  • 12.10.2025 | A
    Pomembne informacije pred tekmo s Švico
    Slovenska nogometna reprezentanca se bo v ponedeljek, 13. oktobra 2025, ob 20:45 v Stožicah pomerila s Švico. Nogometna zveza Slovenije je za obiskovalce pripravila posebne napotke, ki vam bodo olajšali prihod na prizorišče tekme in izboljšali navijaško izkušnjo.
  • 12.10.2025 | A
    Kek: Švica je dominantna, a izziva se veselim
    Slovenska nogometna reprezentanca bo v ponedeljek končala drugega od treh ciklov kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026. V predvidoma polnih Stožicah bo ob 20.45 gostila vodilno ekipo skupine B Švico in proti njej iskala zelo želene točke. V slovenskem taboru menijo, da jih lahko tudi osvojijo.
  • 11.10.2025 | A
    Odmevi po tekmi s Kosovom
    Slovenska reprezentanca se s Kosova vrača s točko. Težko se je otresti občutka, da bi lahko iztržila več, a naši fantje kljub temu optimistično zrejo proti ponedeljkovi tekmi s Švico.

DELI NA