
Razvoj nogometa v Sloveniji ni naključje, temveč rezultat strateškega, usmerjenega in dolgoročnega dela. V osrčju tega razvoja stoji Nogometna zveza Slovenije (NZS) s svojo inštruktorsko službo, ki s svojimi programi in orodji povezuje igralce, trenerje in klube v celovito zgodbo napredka. Med najpomembnejše pobude zadnjih let sodijo projekt STMK – Strateški projekt sofinanciranja trenerjev mlajših ekip, Učni načrt za kategorije U7 do U13 in inovativna spletna aplikacija Etrening. Gre za tri medsebojno povezane rešitve, ki skupaj tvorijo močan podporni sistem za celoten nogometni ekosistem.
STMK – Sistematična podpora trenerjem mlajših kategorij
Eden ključnih temeljev kakovostnega razvoja mladih igralcev je usposobljen trener. Zavedajoč se te realnosti je NZS leta 2024 zagnala projekt STMK, katerega namen je sistematično sofinanciranje dela trenerjev mlajših selekcij v klubih. Cilj projekta je izboljšati pogoje za strokovno delo z mladimi nogometaši in motivirati klube, da povečajo vlogo licenciranih trenerjev v razvojnih kategorijah.
NZS s tem projektom prevzema aktivno vlogo ne le kot koordinator, temveč kot partner klubom pri dolgoročni vzpostavitvi strokovnega kadra v mlajših starostnih kategorijah. S pomočjo STMK se postopoma profesionalizira delo tudi na nižjih ravneh tekmovanja, kar neposredno vpliva na dvig kakovosti vadbenega procesa, individualnega pristopa in dolgoročnega razvoja igralcev.
Učni načrt – osnova za usmerjeno in kakovostno delo
Drugi ključni steber razvoja predstavlja Učni načrt NZS, ki ponuja strukturirano in strokovno podlago za delo z mladimi nogometaši po posameznih starostnih obdobjih. Temelji na najboljših evropskih praksah in bogatih izkušnjah domačih strokovnjakov ter trenerjem omogoča jasno začrtano pot razvoja – tehničnega, taktičnega, fizičnega in mentalnega.
Učni načrt je obenem orodje in vodilo, ki klubom in trenerjem nudi konkretne usmeritve za sistematično gradnjo nogometnega znanja in veščin skozi leta. Gre za živi dokument, ki se nenehno prilagaja sodobnim zahtevam igre in sledi trendom na evropski in svetovni ravni. Njegova enotna uporaba v vseh slovenskih klubih zagotavlja enoten razvojni okvir, večjo primerljivost ter tesnejšo povezanost z reprezentančnimi selekcijami.
Etrening – digitalna podpora sodobnemu trenerju
V sodobnem nogometu trener potrebuje tudi sodobna orodja. Zato je NZS razvila spletno aplikacijo Etrening, ki trenerjem omogoča digitalni dostop do vsebin učnega načrta, pripravo in načrtovanje treningov ter shranjevanje trenerskih zapisov. Gre za orodje, ki trenerjem olajša vsakodnevno delo, obenem pa omogoča večjo preglednost, kontinuiteto in kakovost pri načrtovanju ter izvajanju vadbenega procesa.
Etrening deluje kot vmesnik med strategijo in prakso – most med teorijo in igriščem. Uporaba aplikacije omogoča strukturiran prenos znanja, večjo usklajenost med trenerji znotraj klubov ter učinkovitejšo komunikacijo in sodelovanje znotraj slovenske nogometne skupnosti.
NZS kot vodilna sila razvoja
V vseh treh projektih ima ključno vlogo inštruktorska služba NZS, ki skrbi za vsebinski razvoj, izobraževanje in implementacijo programov v prakso. Njeni strokovnjaki so avtorji vsebin, povezovalci med klubskim in reprezentančnim okoljem ter voditelji sprememb na terenu. Z njihovo pomočjo NZS ni le organizacija, ki skrbi za tekmovanja, temveč je razvojni center slovenskega nogometa.
S kombinacijo strateškega financiranja (STMK), strokovne vsebine (Učni načrt) in tehnološke podpore (Etrening) NZS postavlja nove standarde razvoja. Ta pristop dokazuje, da je tudi v manjših državah mogoče z jasno strategijo in strokovnim pristopom ustvariti stabilno okolje za rast igralcev, trenerjev in klubov.
Nik Lorbek (trener ND Dravinja, bivši profesionalni nogometaš, trener pod mentorstvom STMK kandidata):
»Ob prvih stikih s programom STMK in aplikacijo Etrening so se mi porajali nekateri dvomi in vprašanja. Prvi mesec je bilo potrebno kar nekaj prilagajanja, zlasti glede organizacije treningov in izvedbe vaj, saj nisem želel, da nekdo "razmišlja namesto mene". Ko sem sistem sprejel in se ga navadil, sta organizacija in izvedba postali veliko enostavnejši. Spoznal sem, da program ne omejuje trenerske svobode, ampak nam nudi smernice, pri tem pa dopušča dovolj prostora za prilagajanje glede na lastno presojo. Program me je skozi celotno sezono držal osredotočenega na cilje posameznih treningov, kar mi je omogočilo, da sem kot trener dajal večji poudarek sami izvedbi. Najpomembnejše pa je, kako smo vsebine prenesli na igralce. Menim, da smo trenerji in klub znotraj programa STMK zelo napredovali in razvili boljše nogometaše.«
Jure Travner (trener NK Laško, bivši profesionalni nogometaš, trener v STMK generaciji 2projekt):
»V program STMK sem se prijavil z željo po osebnem in strokovnem razvoju kot nogometni trener. Hkrati sem si želel prispevati k razvoju našega kluba, NK Laško, in ga dvigniti na višjo raven, predvsem na področju strokovnosti in organizacije treningov mlajših selekcij. Program izvajamo že skoraj celo sezono in lahko rečem, da je v celoti izpolnil – če ne celo presegel – moja pričakovanja. S pomočjo dodeljenega mentorja sem kot trener močno napredoval, tako na področju načrtovanja in izvedbe treningov kot v celostnem pristopu k razvoju mladih igralcev. Mentorstvo mi je omogočilo, da na izzive gledam bolj premišljeno, sistematično in z razumevanjem sodobnih trendov v nogometu. Zelo koristne so tudi mesečne delavnice na sedežu NZS, kjer skupaj z drugimi kandidati in mentorji nadgrajujemo svoje znanje, izmenjujemo izkušnje in iščemo rešitve za vsakodnevne trenerske izzive. Program STMK mi je odprl nova obzorja in me dodatno motiviral za nadaljnje delo. Veselim se novih izzivov in znanj, ki mi jih bo program še prinesel. Prepričan sem, da bom s pridobljenim znanjem lahko še močneje prispeval k razvoju našega kluba in mlajših nogometašev.«
Tekst, foto: TL