Minila so tri leta, odkar je Borut Jarc postal selektor ženske članske reprezentance, za katero so uspešne kvalifikacije. Ni veliko manjkalo in Slovenija bi se v dodatnih tekmah med 9. in 13. aprilom borila za svoj premierni nastop na evropskem prvenstvu.
Med elito
Ko je selektor Borut Jarc v začetku leta 2018 prevzel reprezentanco, se je ta nahajala na 65. mestu na lestvici svetovne nogometne zveze Fifa. Ob prehodu iz leta 2019 v 2020 je prvič prišla na 50. mesto. Pred letom dni pa je naredila še korak naprej, ko se je dvignila na 49. mesto, leto 2021 je pričakala na visoki 48. poziciji na svetu.
Le enkrat v dodatnih kvalifikacijah
Dodatne kvalifikacije za nastop na EP je Slovenija edinkrat dosedaj igrala jeseni leta 2008, ko se je borila za nastop na evropskem prvenstvu leta 2009. Slovenske nogometašice so v svoji skupini tistikrat zasedle 3. mesto (dve zmagi in štirje porazi, ob gol razliki 14:24, pred njo sta bili Francija in Islandija). Kot ena od štirih najboljše tretjeuvrščenih ekip je Slovenija dobila priložnost v dodatnih kvalifikacijah proti Ukrajini, a je dvakrat klonila, 0:3 in 0:2.
Z dobro igro proti evropskim prvakinjam
Žreb za tokratno 13. evropsko prvenstvo, ki ga bo prihodnje leto gostila Anglija, je Sloveniji namenil skupino A na čelu z aktualnimi evropskimi prvakinjami Nizozemsko. Naša izbrana vrsta je v kvalifikacijah odigrala 10 tekem, zabeležila je šest zmag in štiri poraze. Ob tem velja izpostaviti, da poraz ni porazu enak. Proti Nizozemski je naša izbrana vrsta tako doma kot v gosteh pokazala dobro, zrelo, domiselno igro, s katero se je po robu postavila 2. reprezentanci na svetu, 1:4 in 2:4 je bilo za Nizozemsko.
Dvakratna smola proti Rusiji
Že pred začetkom kvalifikacij je bilo jasno, da bosta o potniku v dodatne kvalifikacije odločala tekmi proti Rusiji. Vsi skupaj smo lahko upravičeno žalostni, da nam je v ključnih trenutkih športna sreča obrnila hrbet v tekmah z Rusijo (na prvi tekmi številne poškodbe, na drugi pa bolezen in koronavirus), obe tekmi je Rusija dobila z minimalnim rezultatom 0:1.
Osmi napad kvalifikacij
Slovenija v kvalifikacijah ni razočarala. Z doseženimi 31 zadetki je imela drugi najbolj učinkovit napad kvalifikacijske skupine, več golov je dosegla le Nizozemska (48), Rusija, ki gre v dodatne kvalifikacije za EP 2022, je dosegla 23 golov. Ob pogledu na kvalifikacije je jasno, da je Slovenija z 31 doseženimi zadetki imela absolutno 8. najbolj učinkovit napad kvalifikacij. Več golov so dosegle le Nizozemska (48), Nemčija (46), Francija (44), Švedska (40), Italija in Belgija (po 37) in Norveška (34). Z zadetki sta v naši vrsti prednjačili Lara Prašnikar (7) in Mateja Zver (6).
Brez rdečega kartona
Slovenija se je izkazala tudi na fair play področju, tekmovanje je sklenila z 12 rumenimi kartoni in brez izključitve.
Potrjena kvaliteta
V teh treh letih so se na tujem uveljavile tudi številne naše (mlade in nadarjene) reprezentantke, ki so v izbrani vrsti pridobile samozavest in nadgradile svoje taktično-tehnično znanje, vse pa s pridom izkoristile v klubskih sredinah v Avstriji, Italiji, Nemčiji, Španiji, Irski, Norveški in Švici.
Nadgradnja modela igre in sledenje strategiji
Prvo leto mandata selektorja Boruta Jarca je minilo v znamenju selektivnega procesa kvalitete in kvantitete ter preobrazbe. Postavljeni so bili trdni strokovni temelji z jasnimi smernicami oz. cilji za prihodnost, v letu 2019 pa se je začelo in uspešno nadaljevalo z nadgradnjo modela nogometne igre ženske A reprezentance. Leto 2020 je zaznamoval COVID-19, v letu 2021 pa izbrana vrsta pod taktirko selektorja in strokovnega štaba v postavi (Nuša Ladinek, Milomir Kondić, Danilo Vladimir Sergaš, Mladen Prettner, dr.med, Tina Mohar Maučec, Paola Aleksandrova Aleksieva) nadaljuje s procesom dela in ciljno usmerjenim strokovnim načrtom zapisanim v strategiji.
Tekst: D.P.
Foto: M24.si