Predstavljamo: Luka Koper

Koprčani so dvakrat že dvignili zmagovalni pokal. Enkrat so klonili Celjani, drugič Mariborčani. Tokrat jih čaka spopad z aktualnimi prvaki, nogometaši ljubljanskega Interblocka, s katerimi so se v prvenstvenem tekmovanju srečali štirikrat in dva obračuna tudi dobili.

FC Koper je bil ustanovljen leta 1926, ob združitvi Aurore, kjer je igrala mladina in Meduze, ki je združevala obrtnike in delavce, se klub okrepi. Kanarčki so nihali med 1. in 2. ligo, osvojili naslov slovenskega prvaka, kjer je igral tudi Vlado Badžim, sedanji trener Domžal. Kot nagrado za osvojitev naslova so dobili vstopnico za 2. jugoslovansko ligo, kasneje pa so si priborili tudi sodelovanje v medrepubliški ligi.

V obdobju samostojne Slovenije niso bili tako uspešni. Začeli so z dvema zaporednima osmima mestoma, kljub temu da so, predvsem zaradi jugoslovanskih izkušenj, veljali za favorita. Na pota stare slave so se vrnili leta 2002, ko so osvojili 3. mesto. V naslednjem letu so se uvrstili v polfinale pokala Intertoto, v sezoni 2005/06 in leto zatem pa osvojili pokalni naslov.

Klub je dal tudi nekaj igralcev, ki so zaigrali za člansko reprezentanco. Med njimi so Marinko Galič, Mladen Rudonja, Goran Šukalo, Zlatko Dedič, Igor Benedejčič, sicer trener koprskih nasprotnikov, ki je zadel tudi prvi reprezentančni gol in še nekatera znana imena. Danes imajo rumeno modri v svojih vrstah štiri mlade reprezentante: Struno, Mihailoviča, Blažiča in Barundiča.

V domačem prvenstvu so bili varovanci Nedžada Okčiča v prejšnji sezoni tik pod vrhom, letos so končali na osmem mestu. V lanskem pokalnem obračunu pa jih je izločil ravno Interblock. Kanarčki imajo tudi evropske izkušnje. Igrali so v pokalu UEFA in Intertotu, kjer so se prebili vse do polfinala, tam pa izgubili z nizozemskim Heerenveenom.

Na večni lestvici 1. SNL so v 14 sezonah odigrali 472 tekem, od tega slavili na 167. obračunih in dosegli 597 točk. Ali bo dvakratnim pokalnim zmagovalcem ugajal Ljudski vrt, kjer so v dveh letošnjih obračunih z vijoličnimi enkrat remizirali in enkrat izgubili, bo znano v soboto, ko bo eden od zmagovalcev zadnjih treh sezon prvič klonil v boju za laskavi naslov.

Tekst: Andreja Potočnik