Po prvi tekmi dva gola zaostanka

Dvoboj v Stockholmu se ni razpletel po željah Štajercev. Maribor si je na prvi tekmi s Hammarbyjem pridelal dva gola zaostanka, mrežo Ažbeta Juga je trikrat zatresel Astrit Selmani, po prvem zadetku gostiteljev pa je izenačil Nino Žugelj.

KVALIFIKACIJE UEFA EVROPSKE KONFEREČNE LIGE - DRUGI KROG

HAMMARBY - MARIBOR 3:1 (0:0)

Stadion Tele2 Arena, 7800 gledalcev. Sodniki: Walsh, Spence, Kirkland (vsi Škotska).
Strelca: Selmani (55., 64., 87./11m); Žugelj (60.).
Rumena kartona: Voloder, Vrhovec.
Rdeči kartoni: /.
Hammarby: Dovin, Jeahze, Fjoluson, Ouattara (od 82. Aimar), Paulsen, Bojanić (od 68. Swedberg), Fenger, Amoo (od 82. Loue), Ludwigson, Rodić (od 90. Mendes), Selmani (od 90. Erabi).
Maribor: Jug, Koderman (od 67. Sikošek), Pihler, Voloder, Martinović, Milec, Vrhovec, Kotnik (od 56. Kronaveter), Repas, Žugelj (od 66. Šturm), Alvir (od 88. Maher).

Na pretežno umetni travi v švedski prestolnici so domači ob glasni podpori s tribun silovito krenili. Vijoličastim v prvih minutah niso pustili dihati. Že v peti minuti pa so se po zaslugi napake Aleksa Pihlerja znašli v izjemni priložnosti. Toda v dvoboju iz oči v oči z Ažbetom Jugom je Astrit Selmani žogo poslal mimo gola.

V deveti minuti je moral znova posredovati Jug, ob strelu z glavo Akinkunmija Amooja je bil dobro postavljen. Ob novi prekinitvi so vijoličasti v obrambi znova zaspali, povsem sam pa je po podaji s kota osrednji branilec Aziz Ouattara z glavo poslal žogo mimo gola.

Gosti so se nato le nekoliko otresli pritiska, prvi pa je za Mariborčane v 19. minuti zapretil Nino Žugelj, ki pa precej z leve strani ni uspel ogroziti Oliverja Dovina v švedskih vratih. Domači so mrežo Maribora zatresli v 31. minuti, a je stranski sodnik po podaji v sredino dvignil zastavico po strelu z glavo Ouattare.

V minuli sezoni osmouvrščeno moštvo švedskega prvenstva je še naprej vršilo pritisk, naslednja lepa priložnost pa je pripadla Mariborčanom. Po podaji s kota Blaža Vrhovca je najvišje skočil Ilija Martinović in žogo poslal za las mimo leve Dovinove vratnice. Žugelj je nato ob koncu polčasa poskusil še dvakrat, a je bil nenatančen, podobno kot Gustav Ludwigson na drugi strani.

Tudi v drugi polčas so silovito krenili švedski pokalni zmagovalci. Vladimir Rodić je v 49. minuti močno sprožil z roba kazenskega prostora, a je žoga ob posredovanju mariborske obrambe za las zgrešila cilj. V 55. minuti pa je vendarle prišlo do spremembe izida. Švedi so izpeljali hiter protinapad, ki ga je z lepim preigravanjem Martina Milca in diagonalnim strelom zanesljivo zaključil Selmani.

Vodstvo ni trajalo dolgo, saj so 15-kratni državni prvaki hitro odgovorili. Po podaji Marka Alvirja z roba kazenskega prostora je bil v kazenskem prostoru najvišji Žugelj in natančno zadel z glavo.

Zadetek slovenskih predstavnikov pa ni umiril domačih. Ti so v 64. minuti znova povedli. Glavnino dela je opravil Amoo, ki je lepo podal v prostor Ludwigsonu, ta pa je podal v sredino, na kar z dveh metrov ni bilo težko zadeti Selmaniju. V 78. in 85. minuti je rezervist Rok Kronaveter poskušal z razdalje, a ob obeh poskusih ni ogrel dlani Dovina.

Kljub vsemu je imel tudi v zadnje pol ure več od igre švedski predstavnik, ki je v 86. prišel še do najstrožje kazni po prekršku Milca. Selmani je nato še tretjič žogo poslal v mrežo za končni izid, čeprav ni manjkalo veliko, da bi Jug strel ubranil. Povratna tekma bo čez teden dni v Ljudskem vrtu.

V primeru napredovanja Maribora bo tekmec v tretjem krogu kvalifikacij bodisi srbski Čukarički bodisi azerbajdžanski Sumgait.