04.06.2023 | Sodniki
Na sodniškem kampu v Grosupljem 19 novih arbitrov

Po koncu tekmovanj v ligah Medobčinske nogometne zveze Ljubljana se je letošnji sodniški pozdrav poletju včeraj zgodil na območju, kjer se začenja Dolenjska. V Grosuplju je bil na programu uvodni letošnji sodniški kamp s tečajem za nogometne sodnike.

Vse skupaj se je začelo ob Grosupeljščici v VIP prostoru stadiona NK Brinje, kjer se je v sobotnem jutru zbralo 19 mladih potencialnih kandidatov za sodnike pripravnike, ki so prišli iz Domžal, Kamnika, Šentvida pri Stični, Dola, Ljubljane in Grosuplja.

Zastor nad tečajem je dvignil vodja sodniškega oddelka Žiga Dobrun, ki je tečajnikom predstavil pomen in vlogo sodnikov v modernem nogometu, po ogledu uradnega videa slovenskih sodnikov in sodnic pa so se udeleženci z vmesnim odmorom vse do kosila pobrobno spoznavali z zakonitostmi iz 17-ih Pravil igre.

Po koncu teoretičnega dela sodniškega kampa s prenosom znanja in navodil za sodnike je bil na sporedu še sprehod skozi Pravila, kateremu je sledil pisni del izpita s preizkusom znanja iz 24. vprašanj.

Udeležence je s svojim obiskom na posebno povabilo sodniškega oddelka v projektu #spoznaj sodnika# obiskal tudi pomočnik državne A1 liste sodnikov izkušeni 44-letni Leon Kolenc iz Ljubljane. Tajnik v ljubljanskem društvu nogometnih sodnikov (DNS Ljubljana) je mlade sodniške kandidate seznanil s podrobnostmi glede članstva in drugimi navodili glede delegiranja, odrejanja na tekme in postopka začetne uporabe informacijskega sistema regista.

Popoldanski čas je bil namenjen praktičnem delu vadbe na sosednjem igrišču z umetno travo. Poleg izpeljanega treninga presoje ofsajda so bili prikazani sodniški znaki, protokol delovanja sodnika pred in med tekmo, postopki okoli vodenja in komunikacije z igralci, sodelovanja s pomočniki, postavljanja in gibanja sodnika ob standardnih situacijah ter nadaljevanjih igre (udarec od vrat/udarec iz kota).

Kandidati so poskusili tudi s prilagojeno uporabo piščalke glede na težo prekrška, spoznali so znake pomočnika in pravilno uporabo zastavice ter druge različne situacije med samo igro, ki zahtevajo ustrezno postavitev sodnika, da bi lahko sprejel pravilno odločitev. 

DNS Ljubljana je s sodniškim kampom v Grosuplju pridobila novih 19 mladih sodniških moči, ki bodo v prihodnje skrbele za uveljavljanje Pravil igre na zelenicah.

V skladu s strateškimi aktivnostmi pridobivanja novih kandidatov za sodnike in rekrutacije potencialnih sodnikov in sodnic v letošnjem poletnem času načrtujemo izvedbo sodniških kampov še v Lendavi (17.6.), v Murski Soboti (24.6.), na Ptuju (24.8.), v Vipavi (26.8.) in v Idriji (2.9.).

Za zgledno sodelovanje in profesionalen odnos pri organizaciji in izvedbi sodniškega kampa v Grosuplju se Zveza nogometnih sodnikov Slovenije najlepše zahvaljuje NK Brinje, ki sta ga zastopala Borut Kolarič ter Borut Antončič.

Tekst: NZS/ ŽD

SORODNE NOVICE

  • 02.12.2023 | Sodniki
    O dnevu ženskih sodnic
    Po koncu jesenskega dela ženske nogometne lige Triglav zdravje, ki se je zaključil z odigranimi tekmami 13. kroga minuli vikend, je na včerajšnje deževno petkovo popoldne potekal Ženski dan sodnic, kjer so se v Nacionalnem nogometnem centru na Brdu pri Kranju zbrale predstavnice nežnejšega spola iz celotne države.
  • 01.12.2023 | Sodniki
    Veselič na elitnem delu futsal lige prvakov na Majorki
    Po tem, ko je v mesecu oktobru na Majorki v sklopu glavnega dela 22. sezone Futsal lige prvakov deloval Aleš P. Močnik, najboljših 16 ekip razdeljenih v 4 skupine igra v elitnem krogu, zato se je z nalogo upravljanja s pravili igre v torek na Majorko odpravil Dejan Veselič iz Žalca (član MDNS Maribor).
  • 30.11.2023 | Sodniki
    Šmajc na Bešiktaš - Club Brugge
    Štiriintridesetletni član DNSG Kranj (na sliki zgoraj v sredini) je oktobra dvoboj mladinskih ekip Galatasaray-Bayern München vodil na stadionu Recep Tayyip Erdogan v carigrajski soseski Kasimpaša, kjer se nahaja objekt turškega prvoligaša za 14.234 gledalcev, drevi pa bo ob 18. 45 uri prav tako na evropski strani Carigrada na stadionu Bešiktaš park (Tüpraş stadion) s kapaciteto 42.590 gledalcev upravljal še dvoboj 5. kroga konferenčne lige med ekipama Bešiktaš in Club Brugge.
  • 29.11.2023 | Sodniki
    Jug v Toulouse na tekmo lige Europa
    V letošnji sezoni je 43-letni mednarodni sodnik Matej Jug iz Tolmina (FIFA od 2007) v evropski ligi že vodil dva dvoboja tudi v 5. krogu pa bo na delu izkušeni delivec pravice iz severne Primorske. Potem ko je v 2. krogu v skupini B evropske lige sodil dvoboj AEK - Ajax in v 3. krogu tekmo West Ham United - Olympiakos, bo v predzadnjem krogu jutri deloval v za Parizom, Marseillom in Lyonom četrtem največjem mestu v Franciji, kjer bo sodil dvoboj skupine E med ekipama Toulouse in Union Saint Gillloise iz Belgije.
  • 28.11.2023 | Sodniki
    Leanpay in ZNSS za pošteno igro
    Podjetje Leanpay, ki svojim strankam ponuja Fair play finanče storitve z nakupom na obroke se odločilo, da v letu 2024 kot sponzor podpre delovanje Zveze nogometnih sodnikov Slovenije.
  • 28.11.2023 | Sodniki
    Čeferin v Zagreb na Mladinsko ligo prvakov
    Po 7. juniju 2021, ko je opravljal vlogo kontrolorja sojenja v 1. kroga kvalifikacij za Ligo prvakov 2022/23 med GNK Dinamo in Valurj Reykjavik, se danes po avtocesti A2 k našim južnim sosedom na drugo stran Kolpe v hrvaško metropolo odpravlja Darko Čeferin (55) iz Kranja z nalogo ocenjevanja sojenja na sredini tekmi Mladinske lige prvakov med ekipama Dinamo Zagreb in Basel 1893.
  • 28.11.2023 | Sodniki
    Vlado Šajn na analizo sojenja v Marseille
    Mednarodno uveljavljeni strokovnjak iz Ljubljane, ki je od leta 2000 član sodniškega odbora Uefe zadolžen za izobraževanje elitnih sodnikov in vodja VAR izobraževanja sodnikov pri ZNSS bo na tekmi zmagovalca lige prvakov iz sezone 1992/93 in ekipe iz Amsterdama, ki je naslov najboljšega v Evropi osvojila štirikrat, analiziral sojenje italijanske sodniške ekipe, ki jo bo vodil glavni sodnik 36-letni Simone Sozza iz Milana.
  • 27.11.2023 | Sodniki
    Matković za Maribor- Olimpija, Jug na Celje- Koper
    Tričlanska komisija za delegiranje sodnikov je danes sporočila delivce pravice za prihajajoče 17. kolo Prve lige Telemach, ko bo v središču pozornosti nedeljski 154. večni derbi med Mariborom in Olimpijo v Ljudskem vrtu (12.702 sedežev). V Ljudskem vrtu, ko se bosta pomerila šestnajstkratni državni prvak Maribor in ljubljanska Olimpija s sedmimi naslovi najboljšega kluba v državi, bo za red na igrišču skrbel 34-letni Aleksandar Matković iz Raven na Koroškem. Zanj bo to prvi derbi večnih rivalov v njegov karieri in 43. tekma v 1. slovenski nogometni ligi, kjer je sodil prvič 19. avgusta 2018, ko sta se v Fazaneriji pomerila Mura in Krško, v letošnji sezoni Prve lige Telemach 2023/24 pa je sodil 5 tekem.
  • 27.11.2023 | Sodniki
    Drago Kos v Carigrad
    Ob Bospor se na tekmo Mladinske lige prvakov (UEFA Youth League 2023/24) med moštvoma Galatasaray in Manchester United Youth jutri v vlogi Uefa kontrolorja sojenja odpravlja  Drago Kos (62) iz Prevalj.
  • 26.11.2023 | Sodniki
    Kajtazović v Bern kot AVAR sodnik
    Po 3. oktobru in tekmi v lombardijski prestolnici- Milano-, kjer sta se srečala lanski finalist lige prvakov Inter in portugalska Benfica iz Lizbone v skupini D, bo Nejc Kajtazović iz Kranja tudi v predzadnjem krogu skupinskega dela 32. sezone Lige prvakov v video operacijski sobi sodeloval z nizozemskimi sodniki z nalogo opravljanja (AVAR). Enainštiridesetletni član DNSG Kranj bo v torek zvečer ob 21. uri v skupini G s petčlansko nizozemsko sodniško ekipo opravljal naloge pomočnika video sodnika (AVAR) na tekmi BSC Young Boys - Crvena Zvezda Beograd.

DELI NA