18.06.2010 | A
8 dan: Slovenija še vedno na vrhu!

Dnevi, ko so na sporedu tekme moštev iz skupine C, so še posebej napeti. Po zmagi Srbije, ki je z 1:0 ugnala Nemce so Slovenci po izvrstnem prvem polčasu remizirali z Američani, večerni dvoboj Angležev in Alžircev pa se je končal brez zadetkov.

Po visoki zmagi tokrat poraz

Po tem, ko so Nemci navdušili proti Avstralcem, so tokrat klonili proti srbski reprezentanci. Končnih 0:1 je že v 38. minuti postavil Milan Jovanović, po tem, ko je na zelenici ostala zgolj deseterica Nemcev – Miroslav Klose je po rdečem kartonu moral naravnost v slačilnico. Sicer bi tokratni domačini v 60. minuti lahko izenačili, a je Lukas Podolski zapravil priložnost z bele točke, dobro pa je ob strelu posredoval tudi srbski čuvaj mreže Vladimir Stojković, žoga pa ni hotela zatresti mreže tudi ob poskusu Samija Khedira, ki je zatresel okvir vrat. Tako so Srbi nadomestili izpad treh točk proti Gancem, Nemci pa presenetljivo ostali praznih rok. Če je na tekmi Slovenije in ZDA peterica porumenela, si je tu dvignjen listič prislužilo kar osem nogometašev.

Štirje zadetki a brez zmagovalca

Vsaj za razred boljša Slovenija je prvi polčas proti Američanom po zaslugi Valterja Birse z dobrih 20 metrov in Zlatana Ljubijankiča v času najhujše nadvlade 'Jenkijev' dobila z 2:0, a je naslednjih 45 minut na Ellis Parku prineslo preobrat. Če so v prvem delu prevladovali Kekovi varovanci se je razmerje moči v drugo obrnilo in ekipi sta s tekme iztržili vsaka po točko. Za Američane sta bila natančna Landon Donovan in Michael Bradley. V 88. je zadel še Maurice Edu, a je glavni sodnik zadetek razveljavil. Slovenija je še v drugo ostala neporažena, odločilna tekma o preboju v drugi krog pa bo na sporedu 23. junija v Port Elizabethu. »Bila je razburljiva tekma. Odigrali smo fantastičen prvi polčas, nato pa zadetek dobili iz ene naše slabe postavitve. Odbite žoge so bile v nadaljevanje prevečkrat njihove. Bila je tekma polna duelov in agresivnosti na meji prekrška,« je tekmo po zadnjem sodniškem pisku komentiral selektor Matjaž Kek. Točka vsekakor ohranja upanje po napredovanju. Več tukaj.

Capellu še drugi remi

Brez pravih priložnosti se je končalo srečanje v Cape Townu, kjer sta se pomerili angleška in alžirska izbrana vrsta. Selektorja sta po napakah s prvih obračunov menjala v vratih. Greena je zamenjal David James, alžirsko mrežo je branil Rais Mbouli. Med povratniki po poškodbi je zaigral tudi Gareth Barry. Afriški nogometaši so se uspešno upirali Otočanom, igro pa zadrževali med obema kazenskima prostoroma. Na trenutke so bili celo malce boljši nasprotnik, Capellovi varovanci pa skoraj da neprepoznavni. Poskusili so Frank Lampard, Karim Ziani, Antar Jahia. Na srečanju je porumenel Jamie Carragher, na katerega angleški strateg proti Sloveniji ne bo mogel računati.

Vse več nogometašev na listi poškodovanih

Tudi mehiški nogometaši so v sinočnjem boju s Francozi, po tem, ko so se veselili zmage, nekoliko manj zadovoljni z razpletom srečanja, po katerem so ostali brez mladega napadalca Carlosa Vele. Zvezdnik Arsenala se je poškodoval v 31. minuti, informacije, ki prihajajo iz njihovega tabora pa nakazujejo na poškodbo mišice. Ob današnjem prerivanju z Američani pa jih je skupil tudi Nejc Pečnik. Kakšno je stanje napadalca, ki si kruh služi na Portugalskem, bo znano v prihodnjih dneh, srečanja pa mladi Dravograjčan ni zaključil.

Tekst: Andreja Potočnik