27.02.2017 | A
Oblak se je vrnil v gol, Birsa znova zadel

Valter Birsa nadaljuje z dobrimi predstavami, včeraj se je podpisal pod že peti zadetek sezone. Po Robertu Beriću in Benjaminu Verbiču, ki sta se na igrišča vrnila minuli vikend, pa je prvo tekmo po poškodbi odigral tudi Jan Oblak. Škofjeločan je z Atleticom doma pričakal Barcelono.

Reprezentančni vratar kljub nekaj odličnim posredovanjem ni uspel preprečiti poraza Madridčanov, Katalonci so se s španske prestolnice vrnili s tremi točkami. Oblak je moral dvakrat po žogo v svojo mrežo. Rdeče-beli so sicer izničili gol Rafinhe, dvoboj pa je štiri minute pred koncem srečanja odločil Messi. V taboru Atletica so imeli več razlogov za zadovoljstvo med tednom, ko so z 2:4 dobili prvo tekmo osmine finala UEFA Lige prvakov. Oblak je tekmo spremljal s klopi, celotno srečanje pa je odigral Kevin Kampl in bil v domači zasedbi med najbolj razpoloženimi nogometaši.

Evropski poraz je očitno pustil nekaj posledic, saj je Bayer po dveh zaporednih zmagah v nemški Bundesligi doživel še deseti poraz. Leverkusenčani so morali na domači zelenici priznati premoč Mainzu, ki je v 11. minuti že vodil z 0:2, kar je bil tudi končni izid dvoboja. V UEFA Evropski ligi smo v četrtek dobili zmagovalce šestnajstine finala. Kobenhavn se je brez pomoči Benjamina Verbiča prebil preko Ludogorca in bo četrtfinale naskakoval proti Ajaxu. Zahtevna naloga čaka tudi Rostov Mihe Mevlje. Primorec, ki je pred dnevi povil prvorojenko, je s soigralci še pred tem izločil Sparto, zdaj pa ga čaka Manchester United, ki je bil v šestnajstini finala boljši od Roberta Berića in soigralcev. Berić je odigral uro srečanja, med vikendom pa dobil tudi 70 minut ob porazu s Caenom.

S Fiorentino se je od evropskih zelenic poslovil tudi Josip Iličić, ki je proti Mönchengladbachu odigral zadnjo tretjino tekme, ko so Firenčani po minimalni gostujoči zmagi že lovili zaostanek, a bili neuspešni, saj so Nemci napredovali s skupnim izidom 4:3. Ligaške obveznosti Iličića in soigralce čakajo nocoj, v italijanski Serie A pa je imel največ razlogov za zadovoljstvo Valter Birsa. Šempetrčan se je veselil že petega zadetka sezone, v 12. minuti dvoboja s Pescaro je z neubranljivim udarcem načel gostujočo mrežo. Chievo je brez pomoči Boštjana Cesarja slavil z 2:0 in z desetimi zmagami zaseda 11. mesto.

Na lestvici italijanskega prvenstva pa še naprej najbolje kaže Atalanti Jasmina Kurtića. Belokranjec s soigralci zaseda visoko četrto mesto in se s tremi točkami zaostanka za Napolijem še naprej bori za zadnjo vozovnico UEFA Lige prvakov. Prav Napoli je bil nasprotnik zasedbe z Bergama, ki se je na vročem gostovanju v Neaplju veselile zmage z 0:2. Kurtić je igral do 86. minute. Miha Zajc ob porazu Empolija pri Juventusu ni dobil priložnosti, v drugi italijanski ligi pa Vid Belec ni uspel preprečiti devetega poraza Carpija. Lanskoletni prvoligaš je izgubil v gosteh pri Entelli, ki je za hrbet Štajerca pospravila dva zadetka.

V hrvaškem prvenstvu je Rijeka tudi po drugem pomladanskem krogu zadržala šest točk prednosti. Rečani so gostovali v Zaprešiću, zmaga z izidom 2:1 pa je imela tudi simbolično vrednost, saj so vodilna ekipa prvenstva v zagrebškem predmestu slavila po desetih letih čakanja. Bezjak je v igro vstopil v 74. minuti, Črnic je tekmo spremljal s klopi za rezerviste. Vodstvo še naprej držita tudi Andraž Šporar in Benjamin Verbič. Basel je brez pomoči napadalca, ki je danes dopolnil 23 let, ugnal Luzern in ima  pred Young Boysi že 17 točk prednost, medtem ko je Brondby Gregorja Sikoška zmanjšal zaostanek za Verbičevim Kobenhavnom. Vojničana ob remiju z Nordsjaellandom ni bilo v kadru, Sikošek pa je ob gostujoči zmagi nad Sonderjyskejem igral do 64. minute.

V turški ligi je trojica reprezentantov vknjižila tri različne izide. Boban Jović, ki je vknjižil novih 90 minut, je z Bursasporjem s 4:0 izgubil pri Kasimpasi, Konyaspor Nejca Skubice je remiziral s Trabzonsporom, Skubic je prav tako odigral celotno tekmo. Akhisar je brez Mirala Samardžića, ki je sedel na klopi, s 3:0 ugnal Antalyaspor. Že pete zaporedne zmage pa se je v ciprskem prvenstvu razveselil Jan Koprivec. Anorthosis je bil z 1:4 boljši od Karmiotisse, Primorec pa si je s soigralci krog pred koncem rednega dela tekmovanja že zagotovil igranje v skupini za prvaka.

Ob zmagi v derbiju z Olimpijo sta v dresu Maribora igrala tudi Milivoje Novaković in Aleks Pihler, oba sta vknjižila vseh 90 minut.